Koje su igračke bezbedne?

igračkeIgračke, osim zabave, predstavljaju jedan od važnih faktora u razvoju deteta. U prodavnicama se neprestano pojavljuju nove vrste i na većini igračaka je označeno za koji uzrast su predviđene, a oznake na igračkama se obično odnose na bezbednosne razloge. I pored toga, često se događa da se deca povrede igračkom, ili progutaju neki njen deo, naročito u uzrastu do 3 godine. Često nam se čini da su upozorenja malo preterana, ali iako dete pokazuje znake da je naprednije od svoje generacije, nije dobro davati mu igračke predviđene za stariji uzrast, naročito za igranje bez nadzora.

Da bi dobili dozvolu da puste igračke u prodaju, proizvođači, ili uvoznici u Srbiji su po zakonu obavezni da izvrše njihov sanitarni pregled. Ipak, pri kupovini igračaka trebalo bi voditi računa o nekoliko osnovnih stvari.

Punjene, „plišane“ igračke bi trebalo da mogu da se peru. Proverite na etiketi da li ih smete prati u veš mašini – to će Vam olakšati održavanje. Trebalo bi i da su napravljene od slabo zapaljivih materijala.

Plastične igračke moraju biti bojene bezolovnim bojama. Za malu decu do 3 godine, koja sve stavljaju u usta, zgodno je ako se ove igračke mogu prati u mašini za sudove. Ovo takođe provetie na etiketi – neki materijali ne podnose visoke temperature, ili mogu imati delove koji se ne smeju kvasiti.

bojiceBojice,  kreoni i drugi umetnički pribor, koga u poslednje vreme ima sve više u ponudi, moraju netoksični.

Izbegavajte da dajete deci da se igraju Vašim starim igračkama, čak i kada ste ih temeljno očistili. Postoji mogućnost da je materijal od koga su napravljene dotrajao i da se mogu polomiti.

Za decu do predškolskog uzrasta obratite pažnu na to da igračke budu dovoljno velike i da nemaju oštre ivice, ili špicaste krajeve. Izbegavajte sitne igračke i igračke kojima se mogu odvojiti sitni delovi, kako dete ne bi moglo da ih proguta. Takođe treba izbegavati trake i kanape, koji su duži od desetak santimetara.

Kod igračaka na baterije birajte one, kod kojih je deo za baterije osiguran šrafovima, tako da dete ne može da ga otvori. Baterije, bez obzira na veličinu, nisu igračka za dete.

Kada je dete već dobilo igračku obratite pažnju na to kako je koristi. Najbolje je da, bar u početku učestvujete u igri, ili nadzirete kako se dete sa tom igračkom igra.

igračke za bebeOdržavanje igračaka čistim i urednim je takođe jako važno za sigurnost i zdravlje deteta. Redovno pregledajte u kakvom su stanju igračke Vašeg deteta. Tako ćete znati koje treba oprati, a koje više nisu pogodne za igranje. Drvene igračke ne bi trebalo da imaju pukotine, a metalne ne smeju imati rđu. Punjene igračke ne bi trebalo da budu rašivene ili pocepane tako da je detetu dostupan sadrža kojim su napunjene.

Trudite se da pokvarene i oštećene igračke bacite, ili popravite, pre nego što dozvolite detetu da se ponovo sa njima igra.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Srećno dete - 10 saveta za roditelje

Srećno dete – 10 saveta za roditelje

Šta to čini srećno dete koje se razvija u zadovoljnu odraslu osobu?   Odgajiti srećno dete je suština uspeha vaspitanja za mnoge roditelje. A šta je zapravo to što decu, a i ... »»

Suva koža kod dece

Suva koža kod dece

Dečija koža često postane suva jer je nežna i osetljivija nego kod odraslih. Tokom zime na to može da utiče hladnoća i suv vazduh. Ako dete ima sklonost ka tome može ... »»

Ishrana deteta

Dete za stolom – nekoliko osnovnih pravila

Vi ste uzor Vašem detetu. Ono gleda i uči od Vas u svakoj životnoj situaciji, pa i za stolom. Dete će Vas imitirati i usvajati Vaše ponašanje, pa ste Vi ... »»