Prvi osmeh kod beba

Prvi osmeh kod beba je velika radost za svaku novu mamu, a jedno od prvih dostignuća vaše bebe je njen prvi pravi emocionalni osmeh.

Prvi osmeh kod bebaPrvi osmesi

Možete li da verujete da se beba prvi put osmehne još u stomaku, pre nego što je rođena? To se može dokazati ultrazvučnim posmatranjem. Studije su pokazale da bebe mogu da se smeju nakon rođenja češće nego pri buđenju ili odlasku na spavanje, ali ovi rani osmesi nisu obavezno emocionalna reakcija.

Emocionalni osmeh

Nakon otprilike mesec dana beba može da počne da odgovara na stimulaciju okoline. Možete očekivati bebin osmeh nakon šest do deset nedelja kao odgovor na nešto što ste uradili. U ovoj fazi, bebin osmeh može se pojaviti kao rezultat nekog audio stimulansa, kao što je slušanje vašeg glasa dok joj pevate, čitate ili tepate.

Izazovite osmeh kod bebe

U periodu od dva do tri meseca bebine starosti možete očekivati da se beba osmehuje i vašem liku, a ne samo kada čuje vaš glas i čak može da ostvari kontakt očima sa vama. Kako biste podstakli bebu da se smeje možete da pokušate sledeće:

– Smejete se bebi što više.

– Pravite smešne grimase.

– Pevajte šaljive pesmice.

– Ostvarite kontakt očima sa bebom. Između šest i osam nedelja starosti trebalo bi da je beba razvila sposobnost da ostvari kontakt očima. Ovo je odličan period da kombinujete ostvarivanje ovog kontakta dok pokušavate da podstaknete bebu da se nasmeje. Ukoliko beba nije ostvarila kontakt očima sa vama do starosti od oko tri meseca, možda bi trebali da proverite sa pedijatrom da li ima nekih problema sa vidom.

Periodi u kojima podstičete bebu na osmeh treba da budu kratki

Imajte na umu da u ovom periodu lako možete da stimulišete bebu, pa zato neka periodi u kojima podstičete bebu na osmeh budu kratki da ne bi preterali sa stimulacijom. Ako beba počne da gleda okruženje i prestane da odgovara na vaše osmehe pustite je da se odmori.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Razgovor sa detetom pred spavanje

Razgovor sa detetom pred spavanje

Kako da razgovor sa detetom pred spavanje postane rutina? Ako se ne sećate kad ste poslednji put seli da razgovarate sa vašim detetom i zaista posvetili pažnju onome o čemu ono ... »»

5 stvari koje svaka mama želi da čuje

5 stvari koje svaka mama želi da čuje

Šta je to što bi svaka mama želela da čuje? Deca nauče svoje roditelje mnogo čemu. Većina žena, kada dobije decu, prepozna u sebi snagu i strpljenje koju nisu mislile da ... »»

Dojenje bebe - najčešća pitanja

Dojenje bebe – najčešća pitanja

Prve nedelje dojenja često se svode na prosto preživljavanje. Tada bebu navikavate na dojenje i često funkcionišete tako što pokušavate da uhvatite što više sna i koristite jaku volju da ... »»