Soba za bebu

soba za bebuPre nego što beba dođe na svet, većina roditelja se potrudi da sobu, u kojoj će beba spavati, prilagodi novoj situaciji. Imajte u vidu da je značaj, koji ima soba deteta na njegov rast i razvoj veoma veliki zbog toga što dete, a posebno odojče, u ovoj sobi provodi najveći deo svog vremena. Razumljivo je da ta sredina mora biti prijatna i čista.

Bez obzira na to da li ste se odlučili da beba spava u istoj sobi sa Vama, ili u odvojenoj prostoriji, soba Vaše bebe treba da bude suva i svetla, a u njoj treba da vladaju red i čistoća.

U dečjoj sobi treba da se nalazi samo neophodan nameštaj, bez mnogo dodataka. Bilo bi dobro da uklonite ukrasne jastuke i debele tepihe, koji skupljaju prašinu i teško se održavaju. Ako u sobi nema mnogo stvari, biće Vam lakše da održavate potrebnu higijenu.

Ravne i slobodne površine su lakše za čišćenje i brisanje i moći ćete češće to da radite, jer kraće traje, manje je naporno i oduzima manje vremena.

Kada se soba “detaljnije” sređuje – usisava, briše prašina i slično, poželjno je da dete iznesete van prostorije.

Dete možete vratiti kada su poslovi obavljeni, a soba provetrena i temperatura u njoj regulisana.

Ako krečite sobu, planirajte da to uradite najmanje 15 dana pre nego što beba dođe. Tako ćete biti sigurni da su izvetrila sva škodljiva isparenja iz farbe.

dete i sobaČist vazduh u sobi je veoma značajan, zbog čega treba provetravati više puta u toku dana. Ne treba se plašiti promaje, ali kada je prozor otvoren, dete možete skloniti u ugao sobe. Naravno da morate imati u vidu spoljnu temperaturu, pa ćete provetravanje prilagoditi godišnjem dobu. Sobna temperatura treba da iznosi 18-22*C, a vlažnost vazduha 40-60%. O vlažnosti posebno morate voditi računa zimi, u periodu grejanja.

Podrazumeva se da u sobi, u kojoj boravi malo dete, ne treba kuvati i prati, niti čuvati životne namirnice. Kućni ljubimci ne treba da borave u sobi Vaše bebe.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Kad dete gurne nešto u nos - Šta raditi?

Kad dete gurne nešto u nos – Šta raditi?

Skoro svako dete je nekad gurnulo nešto u svoj nos. Spisak predmeta je beskonačan: klikeri, perle, bojice, pomfit, lego kocke i sve ono što može makar delimično da stane u ... »»


Kreveti na sprat II – još ideja…

Ovi kreveti na sprat su zaista na spratu! A ispod njih je stao još jedan dečiji svet. Dva kreveta podignuta na visoku i prostranu platformu ostavila su mogućnost da dečiji prostor ... »»

Četiri najvažnije rutine za vašu bebu

Četiri najvažnije rutine za vašu bebu

Rutine su jako važne za bebu. Bebe su stvorenja navike – i to je dobro. Predvidljiva rutina olakšava svima i pomaže da se oformi jača veza između roditelja i deteta. Bebe ... »»