Kako izgraditi stabilan odnos sa učiteljima ili vaspitačima?

odnos-sa-vaspitacemStabilan odnos između porodice i učitelja, ili dečijih vaspitača je veoma značajan i važno je da se potrudite da linija komunikacije između Vas i dečijih vaspitača uvek bude otvorena, jer je to najbolji način da saznate šta se dešava kada je Vaše dete u obdaništu ili školi. Kada dovodite ili dolazite po dete koristite priliku da popričate sa vaspitačicom ili učiteljem. Čak i ovi kratki razgovori mogu da izgrade odnose pune poverenja između Vas i dečijeg vaspitača ili učitelja. Informišite vaspitače o pozitivnim promenama ili o problemima na koje bi trebalo da obrate pažnju. Grupni sastanci, roditeljski sastanci i drugi socijalni događaji, predstavljaju veliku pomoć u kreiranju uzajamnog odnosa u kome porodica i roditelji rade zajedno. Iskoristite zakazane sastanke na relaciji roditelj – učitelj, kako bi saznali šta se zaista dešava u školi.

Aktivno slušajte vaspitače ili učitelje

Veština slušanja je jedna od osnova komunikacije,  te se potrudite da u odnosu sa dečijim vaspitačima budite aktivni, razumevajući šta Vam pričaju i trudeći se da im pokažete da Vam je stalo do njihovog mišljenja. Na primer, tokom roditeljskog sastanka uvek održavajte dobar kontakt očima, kako bi ste pokazali da ste skoncentrisani na ono o čemu učitelj priča i da aktivno učestvujete u razgovoru. Takođe je jako važno da i vi na pravi način izložite Vaše mišljenje kako bi bili shvaćeni na pravi način. Obavezno postavite pitanje, kako bi bili sigurni da ste kompletno razumeli način razmišljanja učitelja ili vaspitača.

Obuzdavanje besa i ljutitih reakcija

Ponekad Vaš razgovor sa učiteljem ili vaspitačem može da rezultira osećanjem besa i ljutnje. Da ovakve situacije ne bi eskalirale, potrudite se da linije komunikacije uvek budu otvorene. Postoji nekoliko načina koji Vam mogu pomoći da zadržite kontrolu nad sobom i datom situacijom. Kao prvo, prepoznajte da ste besni. Udahnite duboko i povratite kontrolu. Dajte sebi vremena, kako bi na korektan način ponovo uspostavili normalan tok razgovora. Jedan od načina na koji možete da povratite kontrolu je i da naučite da prepoznajete koje su to situacije ili događaji, koji mogu da vas izbace iz koloseka i potrudite se da do njih ne dođe.

Porodične i dečije krize

Kada je porodica u krizi i deca su u krizi. Bilo da je u pitanju bolest, gubitak posla, smrt, razvod, kriza Vas može dovesti u velika iskušenja. Budite u stalnom kontaktu sa dečijim učiteljem ili vaspitačem, kako bi mogli da uporedite školska događanja sa onima kod kuće. Igra i kreativne aktivnosti pomažu deci da prevladaju svoje strahove, izraze osećanja i oslobode se stresa. I druge osobe koje uz Vas aktivno učestvuju u vaspitanju deteta mogu da budu od velike pomoći u ovakvim situacijama.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Zašto su mala deca probirljiva u hrani?

Zašto su mala deca probirljiva u hrani?

Mala deca postaju probirljiva u hrani, počinju da biraju šta vole, a šta ne vole da jedu, najčešće između druge i treće godine. To je i vreme kada dete počinje da ... »»

Kako naučiti dete da se lepo ponaša na javnom mestu ?

Kako naučiti dete da se lepo ponaša na javnom mestu ?

Postoje dve vrste ponašanja: ono koje proističe iz iskrene brige za druge i ono koje potpada pod kategoriju formalnosti. Kako razvija socijalne sposobnosti, dete razvija i obe vrste ponašanja, kao ... »»

Koliko treba hvaliti dete

Koliko treba hvaliti i nagrađivati dete ?

Roditelji su često u nedoumici kada je u pitanju pravilno nagrađivanje dece. Koliko je previše? Koliko je premalo? Šta je bitnije kvantitet ili kvalitet nagrade? Iako ne postoji tajna formula, stručnjaci ... »»