Postoje dve vrste ponašanja: ono koje proističe iz iskrene brige za druge i ono koje potpada pod kategoriju formalnosti. Kako razvija socijalne sposobnosti, dete razvija i obe vrste ponašanja, kao i empatiju. Evo nekih načina kojima možete pomoći detetu da blago ubrza ove procese:
– Budite realni
Ponašanje na javnom mestu često znači mirno sedenje i ćutanje, a to su veštine koje većina dece teško stiče, jer im je u prirodi da budu okrenuta sebi i impulsivna. Ako vaše dete jednostavno nije u stanju da poštuje pravila, imajte na umu činjenicu da je u većini slučajeva loše ponašanje na javnom mestu povezano sa stepeom razvoja deteta mnogo više, nego sa namerom deteta da se tako ponaša.
– Jasno stavite detetu do znanja svoja očekivanja, pre nego što stignete do odredišta
Očekivanja postavite kao par jasnih zahteva. Na primer, recite detetu da će to biti obrok u kome ćete svi uživati i da je to vreme, koje ćete iskoristiti da popričate međusobno, ali da dete ne sme da trčkara okolo i priča preglasno, jer će to smetati drugim ljudima oko vas, koji takođe pokušavaju da se lepo provedu. Ili mu recite kako ćete mu pročitati šta sve ima u jelovniku i dozvoliti mu da odabere samo šta želi da jede. Podsetite dete da treba da se tihim glasom zahvali konobaru.
– Držite se pravila koja ste postavili
Ako se povučete kada budete na javnom mestu od očekivanja koja ste postavili, šaljete detetu konfuznu poruku i dete će verovatno otići u krajnost. Nema potrebe da budete ljuti na dete ukoliko ne može da sedi mirno. To će posramiti dete i povezaće ta negativna osećanja sa odlaskom na javna mesta. Samo tiho napustite restoran i budite jasni i čvrsti u tome zašto tako mora da bude.
– Vežbajte dobre manire kod kuće
Da bi dete razvilo socijalne veštine potrebno je da budete dosledni. Zato pokušajte da postavite set osnovnih pravila, koja dete mora da poštuje kod kuće kako bi ste lakše postigli da se ponaša kako treba kada odete na javno mesto. Naravno, postoje razlike između ponašanja kod kuće i ponašanja van kuće, pa se potrudite da to dobro objasnite detetu. Na primer, objasnite detetu da su obroci kod kuće opušteniji, može da se priča glasnije i da obično svaki član porodice sam sklanja svoj tanjir sa stola posle obroka, ali naglasite da se i kod kuće i van kuće vode lepi razgovori.
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Priprema za prvi dan u školi
Priprema za prvi dan u školi pomaže i roditeljima i deci da prevaziđu eventualni strah od tog dana. Polazak Vašeg deteta u osnovnu školu je veliki korak, ipak, postoji mnoštvo praktičnih ... »»
7 znakova da vašem detetu trebaju naočare
Mala deca u predškolskom uzrastu i manji školarci najviše uče vizuelno, odnosno gledajući. Oko 80% učenja oni postižu koristeći oči i presudno je njihove okice budu u dobroj formi. Jedna četvrtina ... »»
Koliko deca treba da unose masti i kojih?
Masti (lipidi) su najveći izvor energije i imaju najveću energetsku vrednost od svih hranljivih materija. Jedan gram masti proizvodi 9 kalorija. Masti su neophodne za: - Unos vitamina - vitamini A, D, E i ... »»