Koliko bebe i deca treba da unose soli ?

Bebama i deci je u ishrani potrebno jako malo soli.

 

So se već nalazi u većini namirnica koje kupujete, pa je lako preterati. 

Koliko bebe i deca treba da unose soli ?Maksimalne preporučene dnevne količine soli za bebe i decu, u zavisnosti od uzrasta, su:

 

  • Do 12 meseci – manje od 1g dnevno.
  • Od 1 – 3 godine – 2g
  • Od 4 – 6 godina – 3g
  • Od 7 – 10 godina – 5g
  • Preko 11 godina starosti – 6g

 

Bebe koje sisaju dobijaju dovoljnu količinu soli kroz majčino mleko, a kupovno mleko za bebe sadrži sličnu količinu.

Kada počnete bebu da hranite kašicama, ne treba soliti hranu za bebu, jer njeni bubrezi još uvek nisu u stanju da prerade so. Ako za bebu odvajate hranu od onoga što kuvate za ostatak porodice, pazite da odvojite za bebu uvek pre soljenja.

Ako ne pripremate sami hranu za bebu, već kupujete gotovu, vodite računa da bebi dajete isključivo hranu koja je namenjena bebama. Kašasta hrana, koja nije namenjena bebama (pahuljice i slično), obično sadrži više soli nego što je preporučljivo za bebe.

Mnogo namirnica namenjenih deci takođe može da sadrži previše soli, pa savetujemo da pre nego što nešto kupite proverite sastav namirnice i koliko soli sadrži.

Dete će unositi manje soli ako izbegavate da mu dajete slane grickalice, pa čak i keks koji vam se čini neslan. Umesto toga ponudite detetu suvo voće, ili iseckano sveže voće ili povrće.

Ako se potrudite da vaše dete ne unosi previse soli, sprečićete i da dete zavoli ili se navikne na slanu hranu. Time ćete obezbediti manje šanse da unosi previše soli i kada poraste i učiniti veliku uslugu njegovom zdravlju, jer slana hrana doprinosi razvoju raznih oboljenja (povišen krvni pritisak, srčana oboljenja…)

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Da li dete manipuliše vama ?

Da li dete manipuliše vama ?

Ovo je vrlo interesantno pitanje jer su čak i vrlo mala deca svesna moći koju imaju nad svojim roditeljima. To je uglavnom stvar obrasca. Na primer, ako roditelj podigne u naručje ... »»

Emocionalna inteligencija

Emocionalna inteligencija – Kako je razviti kod deteta i zašto je važna?

Zašto je emocionalna inteligencija tako važna u podizanju deteta? Kontrolisanje zabrinutosti prilikom izvođenja velikog projekta, kontrolisanje besa prilikom prolaska kroz bračni konflikt, kontrolisanje straha prilikom prijavljivanja za posao – uopšte sposobnost ... »»

ojed kod beba

Nega ojeda kod beba

Osnova preventive ojeda je održavanje kože čistom i suvom, kao i redovno menjanje odeće. To postižemo redovnim pranjem i presvlačenjem, redovnim kupanjem i redovnim umivanjem – kada obratimo pažnju na ... »»