Varičele

Varičele se u poslednjih nekoliko godina javljaju preko cele godine, iako im je do nedavno uobičajeno pojavljivanje bilo sezonsko, zimi i u proleće. Pored toga javljaju se, čini se učestalije, najčešće od 2- 10 god. života, kao male epidemije u kolektivima, obdaništima i školama. Čini se da su i komplikacije ovog obolenja sve češće i teže.

variceleZbog toga se danas sve više insistira, naročito u zapadnim zemljama, na uvođenju vakcinacije protiv ove, smatra se najbrže i najlakše prenosive infektivne dečije bolesti. Vakcina je i kod nas dostupna, iako nije obavezna.

Male boginje, ili vodene ospice kako ih još popularno zovu, uzrokovane su virusom i spadaju u dečije zarazne bolesti sa najblažom klinickom slikom. U najvećem broju slučajeva prolaze bez komplikacija.

Dijagnoza je laka i postavlja se na osnovu karakteristicnih promena na koži, koji izbijaju na mahove i prolaze za 7-10 dana uz dobro opšte stanje deteta. Težu kliničku sliku mogu imati novorođenčad i mlada dojenčad, trudnice i odrasli.

Infekcija se prenosi putem vazduha, ili u kontaktu sa kožom bolesnika. Zato se osobama, koji neguju bolesnika, preporucuje nakon kontakta boravak na vanjskom vazduhu u trajanju od 10-15 minuta i adekvatan higijenski režim.

Inkubacioni period traje oko 15 dana, maksimalno do 4 nedelje. Oboleli je infektivan 1-2 dana pre pojave osipa i dok sve kraste ne postanu suve.

Dijagnoza je laka i postavlja se na osnovu karakteristicne klinicke slike.    Rekonvalescentni period je danas zbog preveniranja komplikacija duži nego što se ranije preporučivalo. Savetuje se pošteda deteta od kolektivnog boravka u trajanju od 3 – 4  nedelje .

Lecenje je simptomatsko. Daju se suspenzije i specijalni sprej za lokalno tretiranje i brze sušenje osipa, ali je najvažnije sprečavanje sekundarne infekcije i stvaranje ožiljaka . Preporucuje se podrezivanje noktiju, druge higijenske mere i eventualno davanje nesedativnih antihistaminika radi sprecavanja svrbeža.

prim.dr. sci.Terezija Maksimovic,

Opsta bolnica Bel Medic

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Bušenje ušiju - Kada i kako?

Kada i kako probušiti uši detetu ?

Verovatno ste primetili da neki roditelji probuše svojoj devojčici uši dok je još jako mala, pošto nema medicinskih razloga za čekanje. Potrebno je da budete svesni da ne rade svi bušenje ... »»

paradajz

Paradajz u dečijem jelovniku

Paradajz je verovatno najomiljenija salata, ne samo zbog lepog izgleda, već i nezamenjivog ukusa i mirisa. Osvežavajući blago kiselkasto-slatkasti ukus, čini ga idealnom salatom u vrelim letnjim danima. Osim što ... »»

Masti - maslinovo ulje

Koliko deca treba da unose masti i kojih?

Masti (lipidi) su najveći izvor energije i imaju najveću energetsku vrednost od svih hranljivih materija. Jedan gram masti proizvodi 9 kalorija. Masti su neophodne za: - Unos  vitamina - vitamini A, D, E i ... »»