Kada beba počinje da se smeje

Beba se prvi put smeju mnogo pre svog rođenja. One mogu da se smeju još u materici.

Prvi osmesi ne nastaju sa namerom ili kao odgovor na bilo šta. To su refleksni osmesi, slični pokretima ruku ili nogu i predstavljaju samo iskustvo kroz koje beba prolazi tokom razvoja. Bebe jako brzo krenu da se smeju sa namerom i to će i vas radovati.

Kada beba počinje da se smejeBebin prvi osmeh mnogo govori o njenom razvoju. Predstavlja znak da se njen vid poboljšao i da je u stanju da prepozna vaše lice. Mozak i nervni sistem su dovoljno sazreli da eliminušu refleksni osmeh i sada to postaje sredstvo kojim se beba povezuje sa drugima.

Beba počinje da shvata da su njena osećanja važna i da imaju određeni efekat na ljude oko sebe. Smejaće se kako bi pokazala zadovoljstvo, uzbuđenje, uživanje i sreću.

 

Refleksni osmeh nestaje do dva meseca starosti bebe.

Prvi svesni osmeh pojaviće se negde između 6 i 12 nedelje. Razliku između refleksnog i pravog osmeha možete uočiti po trenutku nastanka i trajanja osmeha.

Refleksni osmeh uglavnom je kraći i dešava se nasumično, kada beba spava ili je umorna. Pravi osmeh nastaje kao odgovor na nešto, kada beba vidi mamu, ili je čuje glas brata ili sestre. Tada se vide emocije na bebinom licu.

Kako bi podstakli bebu da se često smeje pričajte sa njom, često ostvarujte kontak očima i smejte se kada joj se obraćate ili gledate u nju. Budite šašavi pred bebom, pravite grimase, proizvodite smešne zvuke, imitirajte životinje. Pazite samo da ne preterate kako ne bi previše uzbudili bebu.

Nakon što se beba prvi put nasmeje, kasnije će to stalno ponavljati. Na svaki njen osmeh vaše oči će zasijati i sami ćete početi da se smejete.

U početku bebin osmeh će biti odogovor na vokalnu i vizuelnu stimulaciju. Kasnije, kada se bebi razvije vid, počeće da se smeje na sam pogled na mamu ili tatu. Iako ćete vi videti najviše bebinih osmeha, beba će se smešiti i drugima. Vremenom beba će početi da dodaje i zvučne efekte svom osmehu.

Ukoliko beba ne počne rano sa osmesima nemojte misliti da nije srećna ili da nešto nije u redu. Bebe u različito vreme prave ovaj važan korak. Ako do tri meseca starosti beba ne počne da se smeje, obavezno posetite pedijatra.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

ojed kod beba

Nega ojeda kod beba

Osnova preventive ojeda je održavanje kože čistom i suvom, kao i redovno menjanje odeće. To postižemo redovnim pranjem i presvlačenjem, redovnim kupanjem i redovnim umivanjem – kada obratimo pažnju na ... »»

Pomozite detetu da stekne prijatelje i izgradi društveni život

Pomozite detetu da stekne prijatelje i izgradi društveni život

Društveni život vašeg deteta može vam se činiti jako komplikovan. Ako upitate bilo koje dete reći će Vam da je vreme provedeno sa drugovima najvažniji deo školskog dana. Nastavnici se ... »»

Pet saveta za balansiranje između posla i vremena provedenog sa detetom

Pet saveta za balansiranje između posla i vremena provedenog sa detetom

Pet saveta koji će Vam pomoći da Vaše dete lakše shvati da Vi morate da radite predstavljaju ujedno i saznanje za Vas da se kvalitet Vašeg života ne meri satima ... »»