Osnova preventive ojeda je održavanje kože čistom i suvom, kao i redovno menjanje odeće. To postižemo redovnim pranjem i presvlačenjem, redovnim kupanjem i redovnim umivanjem – kada obratimo pažnju na predeo vrata ispod brade, jer se tu nakuplja mleko od podoja, ili hranjenja.
Odeća za bebu mora biti od prirodnih materijala, koji se mogu prati na visokim temperaturama i peglati. Oblačenje prilagodite godišnjem dobu i uslovima održavanja temperature u stanu/kući.
Na vreme nabavite kremu na bazi cinka i smatrajte je delom obaveznih zaliha kozmetičkih preparata, ili kućne apoteke. Svi proizvođači bebi šampona, kupki i kremica u svojoj ponudi imaju i kremu protiv ojeda. Cinkova pasta iz apoteke takođe može biti dobra.
Do ojeda može doći pod nekim okolnostima i ako ste dobro brinuli o higijeni Vašeg deteta. Vaša beba je možda preosetljiva na visoke temperature, deterdžent za veš, kremu, ili sredstvo za kupanje koje koristite. U kasnijem uzrastu se može razviti neka vrsta alergije na različite faktore. U pitanju može biti i građa tela – dete sa većom telesnom težinom može imati “krofnice”, gde se u prevojima dodiruju dva sloja kože, pa se zadržava vlaga i održava viša temperature.
Na nežnoj bebinoj koži, ojed se najčešće pojavljuje na nekoliko mesta i na njih treba posebno obraćati pažnju:
– Vrat pod bradom, zbog znojenja, ili slivanja mleka.
– Predeo ispod pazuha zbog pretopljavanja, ili neodgovarajuće odeće koja žulja, ili ne razdvaja rukicu od tela pa dolazi do trenja.
– Prepone
– Guza, koja je načešće i najveći problem, jer je razlog ojeda uglavnom kvalitet i povećan broj stolica, a svaka sledeća samo pogoršava problem.
Na navedenim delovima tela može se pojaviti crvenilo, ili sitan tačkasti osip. Važno je da problem uočite na vreme. Osnova nege ojeda je češće pranje i održavanje kože suvom.
Kritične delove tela perite češće tokom dana blagim sapunom uz dobro ispiranje i sušenje. Dete brišite laganim tapkanjem, a ne brisanjem, a sačekajte i da se dodatno osuši na vazduhu. Na čistu, suvu kožu nanesite tanak sloj kreme protiv ojeda i, ako je moguće, razdvojite slojem pamučne odeće do sledećeg tretmana.
Razmotrite da li je potrebno da promenite vrstu sapuna, proizvođača kupke, ili deterdžent za veš. Savetuje se i dvostruko ispiranje veša.
Ako se ojed ubrzo ne povuče, ili makar umanji, obratite se lekaru. Takođe je potrebno da se javite vašem pedijatru ako se stanje pogoršava uprkos merama, koje ste sproveli.
Ojed nije crvenilo po celoj koži, niti ospa široko raširena po telu! U tom slučaju obavezno posetite lekara!
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Razvoj samopouzdanja kod dece
Svaki roditelj se nada da će uspešno obaviti svoj zadatak i pozitivno uticati na razvoj samopouzdanja kod svog deteta. Razvoj odnosa deteta prema sebi je jedan od najvećih izazova među ... »»
Ujedi insekata kod dece
Ujedi insekata kod dece sami po sebi nisu problem ako dečiji organizam reaguje normalno. Međutim, u poslednje vreme deca su preosetljiva na razne spoljašnje faktore, pa tako i na ubode ... »»
Kada i kako probušiti uši detetu ?
Verovatno ste primetili da neki roditelji probuše svojoj devojčici uši dok je još jako mala, pošto nema medicinskih razloga za čekanje. Potrebno je da budete svesni da ne rade svi bušenje ... »»