Krpelj i dete

krpeljIako nam je svima neprijatno pri pomisli na krpelje, činjenica je da delimo životni prostor, pa su nam povremeni susreti prosto neizbežni.

Ovi paraziti žive u zelenilu, pa ih najviše ima u visokoj travi i u krošnji drveća. Prija im toplo vreme, pa je problem krpelja aktuelan sa prvim prolećnim lepim danima. To se naravno podudara sa našim šetnjama u prirodi, pa je potrebno znati zbog čega su opasni i kako je moguće zaštititi se.

Krpelj je paukoliki ektoparazit.  Kada dospe na pogodnog domaćina traži mesto u koje će zabosti svoje rilice i hraniti se krvlju dok ne sakupi dovoljnu količinu. Domaćin ovom parazitu može biti bilo koja vrsta sisara! Krpelji mogu biti prenosioci mnogih bakterija, a na našem podneblju najbitnija je Borrelia burgdoferi koja je izazivač Lajmske bolesti! Smatra se da je svaki treći krpelj zaražen! Biološki rezervoari krpelja su glodari, pa se šire velikom brzinom, a sa njima i zaraza.

Ubod krpelja je bezbolan jer on luči hemijske supstance koje neutrališu bol i svrab, kao i za razređivanje krvi. Upravo taj čin pravi rizik od prenošenja zaraznih bolesti. Zbog toga je posle boravka u prirodi potrebno pregledati kožu, a posebno meke delove (pod pazuhom, prepone, unutrašnja stana kolena…). Ukoliko se ne uklone dugo ostataju na domaćinu.

Kako zaštititi dete od krpelja?

–         Pre izlaska zaštitite dečiju kožu preparatom za odbijanje insekata. Treba premazati sve otkrivene delove kože. Ovi preparati nazivaju se repelenti, to su hemijske supstance koje ne smetaju dečijoj koži ali odbijaju dosadne krvopije – krpelje i komarce!

–         Izbegavajte igranje u visokoj travi, kao i drmusanje drveća i čupanje listova.

–         Deci oblačite odeću svetlih boja kako biste lakše uočili krpelja pre nego što se „zakači“. Kada idete u šetnju obucite detetu duge pantalone.

–         Zelene površine na kojima se deca igraju trebalo bi da se povremeno zapraše efikasnim insekticidom.

–         Posle dana provedenog u prirodi obavezno pregledajte celokupnu kožu deteta. To je najbolje uraditi u vreme tuširanja. Krpelj se može zakačiti i na delove kože koji nisu bili otkriveni. Ako se krpelj zakačio veoma je važno otkriti ga što pre.

krpelj i deteŠta ako se krpelj zakačio?

Najvažnije je krpelja što pre ukloniti sa kože! To je najbolje uraditi u najbližoj ambulanti. Tako će krpelj biti uklonjen odgovarajućim instrumentima i na stručan način, a dobićete i savet lekara. Ako se krpelj ukloni u roku od 24h od uboda, rizik od zaraze je značajno manji.

Ako ste primetili krpelja a daleko ste od zdravstvenih ustanova verovatno ćete probati da ga uklonite sami. Ako to radite morate voditi računa o nekoliko stvari:

–         Krpelj se vadi čistom pincetom tako što ćete ga uhvatiti što bliže površini kože i polako povlačiti.

–         Nemojte uvrtati i potezati naglim potezima jer ćete ga tako pokidati pa će u koži ostati delovi ovog insekta.

–         Ne polivajte krpelja da bi ste ga „opili“ alkoholom ili benzinom jer na taj način može izlučiti veću količinu zaraženog sadržaja.

Odvedite dete kod lekara nakon uboda krpelja, a posebno ako se na tom mestu kože javlja crvenilo.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Letnji spomenar

Zabava za raspust – Napravite Letnji spomenar

Raspust ponekad predugo traje - naročito za roditelje. Treba osmisliti aktivnosti za dete za svaki dan, tokom skoro 3 meseca i ima dana kada jednostavno nemate odgovor na pitanje „Šta ... »»


Kako da dom bude utočište za vaše dete ?

Vaš dom više nije utočište kao što je nekada znao da bude. Kada se vratite kući preplave vas računi i obaveze. E-mail i mobilni telefon povezuju vas sa spoljnim svetom ... »»

Kako pripemiti dete za dolazak nove bebe?

Kako pripemiti dete za dolazak nove bebe?

Kad jednom saznate srećnu vest postavlja se i pitanje kako da pripremite dete za dolazak nove bebe. Nova beba donosi zadovoljstvo, ali i nove izazove u porodici. Roditelji su uzbuđeni, ... »»