Kreativnost i kreativna igra kod dece

Kreativnost i kreativna igra kod deceKreativnost  je najslobodnija forma izražavanja, pa je kreativni proces jako bitan za decu. Ništa ih ne može ispuniti više od sposobnosti da slobodno izraze sebe. Kreativnost daje veliki doprinos razvoju dečijeg emotivnog zdravlja. Potreba dece da budu kreativni je sloboda da se posvete pokušaju, da svaku aktivnost kojom se bave urade na svoj način. Kreativna iskustva pomažu deci da se izraze i izbore sa svojim osećanjima.  Kreativnost, takođe pospešuje mentalno sazrevanje dece, obezbeđujući prilike za isprobavanje novih ideja i načina razmišljanja u procesu rešavanja problema.

Mogućnosti za kretivnost

Kako bi ispunili potrebe Vašeg deteta za kreativnošću i izražavanjem, organizujte aktivnosti koje su u skladu sa njegovim interesovanjima. Naučite kako da brižljivo osluškujete šta Vam dete priča. Ponudite dete sa različitim kretivnim materijalima i doživljajima kao: crtanje, slikanje, fotografija, muzika, odlazak u zoološki vrt, i rad sa glinom, papirom, drvetom, vodom, itd… Obezbedite Vašem detetu vreme za istraživanje materijala i iskazivanje sopstvenih ideja. Ne zaboravite da ih podstaknete da pričaju o svojim idejama, kako sa decom tako i sa odraslima.

Različita iskustva

Pronađite način da Vaše dete ima multikulturnu pa čak i multietničku komunikaciju. Različita iskustva u životu dece im daju širi spektar kreativnog izražavanja. Što su veća lična iskustva Vašeg deteta sa ljudima i situacijama izvan svog okruženja, više je kreativnog materijala koji deca mogu da unesu u igru.

Kreativne zamke

Neki od roditelja i nastavnika imaju problema sa ohrabrivanjem kreativnog izražavanja, čak i kada razumeju i cene njegovu korist. Možda nisu dovoljno kreativni, ili se osećaju neugodno  u prisustvu zbrke i materijala. Mnogo je bolje da Vam dete samo kaže o svojim krecijama nego da ih nagađate. Trudite se da  ne sudite ili poredite kreativno izražavanje Vašeg deteta. Mala pomoć i usmerenje mogu biti od pomoći, ali budite oprezni da se ne mešate u kreativno istraživanje Vašeg deteta.

Podsticanje stvaralačkog procesa

 Kako bi podstakli Vašu decu na kreativnost, ohrabrujte ga da pravi sopstvene izbore. Dajte im česte mogućnosti i dosta vremena za doživljavanje i istaživanje. Stvari koje deca dožive tokom kreativnog procesa, jako su važne. Pokažite interesovanje za kreativne procese, ceneći i podržavajući napore Vašeg deteta. I ne zaboravite da su nezavisnost i kontrola jako važne komponente u kreativnom procesu.

Kreativna igra

kreativnostJedan od najvažnijih tipova kreativne aktivnosti kod dece je kreativna igra. Ona se prikazuje kada  dete koristi poznate materijale na nov i neočekivan način, i kada se u uživi u ulogu svoje maštovite predstave. Ništa ne ojačava stvaralački duh kod dece kao velika količina vremena provedena u spontanoj i direktnoj igri. Mnogi roditelji ne razumeju ili podcenjuju vrednost igre u životima svoje dece, zaboravljajući da igra ojačava psihički, mentalni i socijalni razvoj. Kroz igru deca dobijaju  svoju jedinstvenu perspektivu i individualni stil kreativnog izražavanja. Igra treba da bude rezultat dečijih ideja i nikako dirigovana od strane odraslih. Trudite se da budete otvoreni prema dečijim originalnim idejama i ohrabrujete ih da pronalaze više od jednog rešenja ili odgovora.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Igračke za dete od 3 godine

Igračke za dete od 3 godine

Kad napuni tri godine dete je spremno za još izazovnije igračke. Već ume samo da obuče majicu, svuče pantalone, opere ruke. Naučilo je da slaže blokove i čak igra i ... »»

Treći razred

Treći razred – nastavni predmeti

Obavezni predmeti 1.       Srpski jezik (5 časova nedeljno, 180 časova godišnje) - Cilj predmeta je da učenici ovladaju pravilima srpskog književnog jezika, na kojem će se usmeno i pismeno izražavati. Postupno ... »»

Biti tata

Biti tata

Biti tata je odgovoran posao. Bilo da ste deo tradicionalne prodice, svoju decu odgajate sami, ili provodite određeno vreme sa svojom decom, biti tata je vaš najvažniji zadatak. Roditeljstvo je ... »»