Utiče li trudnoća na vid ?

Da li ste znali da trunoća može imati uticaja na vaš vid?

Vision Direct, poznati Britanski lanac prodavnica kontaktnih sočiva i proizvoda za negu očiju je napravio anketu sa budućim mamama i dobili su prilično zanimljive rezultate. Neke od trudnica su rekle da im se u trudnoći vid pogoršao, neke da imaju problem sa suvim očima, dok su neke izjavile da im se vid čak poboljšao.

Evo kako su buduće mame odgovorile na pitanja u vezi sa promenama vida:

Utiče li trudnoća na vid ?

– 26% povećanje dioptrije

– 19% suve oči

– 8% zamućen vid

– 8% glavobolje

– 7% kontaktna sočiva su postala neudobna

– 5% poboljšao im se vid

– 4% umorne oči

 

Stručnjaci iz Vision Direct-a kažu da je normalno da žene tokom trudnoće osete blage promene u vidu i da se u većini slučajeva nakon porođaja vid vraća u normalu.

Savetuju međutim da, ako osetite promene, obavezno konsultujete svog lekara, jer promene u vidu mogu biti znak nekog ozbiljnijeg problema vezanog za trudnoću.

Saveti stručnjaka za najčešće tegobe sa očima u trudnoći:

– Natečene oči – Uzrok je zadržavanje soli i vode u organizmu – Savet: Unosite dovoljno tečnosti, ali izbegavajte namirnice koje sadrže so.

– Slabiji vid – Uzrokuje ga promena pritiska tečnosti u organizmu. – Savet: Očekuje se da se posle trudnoće vrati u normalu

– Suve oči i nelagoda – Uzrokovano je hormonskim promenama – Savet: Nosite naočare umesto kontaktnih sočiva i konsultujte oftamologa radi upotrebe kapi za oči.

– Vidite duplo ili se vidite svetle tačke – Uzrok može biti visok krvni pritisak, preeklampsija ili djabetes. Savet: Obavezno konsultujte svog lekara radi dijagnoze.

– Glavobolje i ostljivost na svetlost – Uzrok su obično hormonske promene. – Savet: Konsultujte svog lekara da bi vam prepisao terapiju.

– Umorne oči – Uzrok može biti visok krvni pritisak. – Savet: Konsultujte lekara vezano za pritisak, a pored toga možete koristiti obloge od tople vode, ili koristiti kapi za oči (kapi obavezno uz odobrenje lekara).

Ono što stručnjaci savetuju da ne radite tokom trudnoće su hirurška korekcija dioptrije i promena dioptrije kontaktnih sočiva ili naočara.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Neočekivana osećanja u trudnoći

Neočekivana osećanja u trudnoći

Svaku ženu, u momentu kad sazna da je trudna preplave brojne misli i osećanja. Radost, nova nadanja, zadovoljstvo, budućnost, očekivanja... Trudnoća traje devet meseci i za većinu budućih majki to ... »»

Hrana koju treba izbegavati u trudnoći

Koju hranu treba izbegavati u trudnoći ?

Da li znate šta ne bi trebalo da jedete u trudnoći? Evo šta bi trebalo da izbacite iz ishrane u mesecima u kojima jedete za dvoje: Nepasterizovano mleko i sokovi Srećom ne morate ... »»

Fizička aktivnost u trudnoći

Fizičke aktivnosti u trudnoći

Određena fizičke aktivnosti u trudnoći su preporučljive. Vežbanje na dnevnoj bazi vam može pomoći da ostanete u formi i održite liniju tokom trudnoće. Naravno, trebalo bi da ste dobro upućeni ... »»