Ishrana tinejdžera – izazov za roditelje

uzina

Ishrana srednjoškolske dece – tinejdžera, odvija se pod sloganom „ jedem šta hoću i kad hoću”. Zbog novog načina života većina dece ovog uzrasta radikalno menja ishranu, koju su imali kao osnovci.

Sa polaskom u srednju školu povećava se količina školskih obaveza. Srednja škola obično nije tako blizu kuće, kao što je bila osnovna, pa dete neko vreme provede i u prevozu. Većina dece ima i neke vanškolske aktivnosti (sport, dodatni časovi, škole jezika), koje treba uklopiti u raspored, a počeli su i izlasci sa društvom, žurke…

Pored ovakvog dnevnog rasporeda kako očekivati od srednjoškolca da se „bakće oko zdrave hrane”?

Užina bi trebalo da se pojede za vreme velikog odmora u školi, ali da li je 20 minuta zaista dovoljno da dete kvalitetno užina? Oko škole su u glavnom pekare, kiosci sa sendvičima, picom…, dešava se i da novac predviđen za užinu ode na zabavnije stvari.

Roditelji tinejdžera imaju pune ruke posla i veliki broj zamki u koje mogu da upadnu.  Kontrolisanje ishrane deteta bi trebalo uporedtiti i sa kontrolisanjem samog deteta, za neke roditelje je to lakše, a za neke nemoguća misija.

Za početak je bitno da dete ima neko predznanje o osnovama pravilne ishrane, da poznaje grupe namirnica, pravilno raspoređivanje obroka, da zna potrebe za nutrientima, potrebnima za pravilan rast i razvoj u ovom periodu. Ako je dete sportista treba razmišljati i o povećanim potrebama organizma… Takođe treba imati u vidu i loše uticaje određene vrste hrane na organizam.

Velku pomoć roditeljima pružaju savetovališta za ishranu, gde mogu dobiti stručne savete nutricionista, spisak namirnica koje bi treabalo izbegavati i poneki recept za pripremu zdravih obroka. Svakako da većina roditelja već ima manje ili veće znanje iz ove oblasti, ali nije loše podsetiti se i razmeniti iskustva sa stručnim licem.

pica

Nekoliko praktičnih saveta:

  • Dete treba da ima obroke svakog dana u približno isto vreme
  • Ishrana u toku dana treba da se sastoji od tri glavna obroka i dve užine
  • Večera ne treba da bude neposredno pre spavanja, već, ako je moguće, bar dva sata pre toga
  • Dete treba da unosi što raznovrsniju hranu, iz svih grupa namirnica.
  • Voće i povrće treba jesti svaki dan, najbolje sveže.

Ograničiti unos masti i slatkiša na minimum.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

paradajz

Paradajz u dečijem jelovniku

Paradajz je verovatno najomiljenija salata, ne samo zbog lepog izgleda, već i nezamenjivog ukusa i mirisa. Osvežavajući blago kiselkasto-slatkasti ukus, čini ga idealnom salatom u vrelim letnjim danima. Osim što ... »»

tinejdzerska soba

Tinejdžerska soba – izađite na kraj sa neredom

Tinejdžerska soba u neredu je prizor sa kojim ste se, kad ste otvorili vrata sobe vašeg tinejdžera, sigurno suočili makar jednom. Bez obzira na to koliko je vaše dete odgovorno ... »»

Emocionalna inteligencija

Emocionalna inteligencija – Kako je razviti kod deteta i zašto je važna?

Zašto je emocionalna inteligencija tako važna u podizanju deteta? Kontrolisanje zabrinutosti prilikom izvođenja velikog projekta, kontrolisanje besa prilikom prolaska kroz bračni konflikt, kontrolisanje straha prilikom prijavljivanja za posao – uopšte sposobnost ... »»