Deca treba da unose oko 35 mililitara vode po kilogramu u toku dana. Veća deca treba da unose vodu čim osete žeđ, dok za manju decu i bebe moraju brinuti roditelji
Voda čini najveći deo ljudskog organizma i neophodna je za njegovo funkcionisanje. Zna se da bez hrane čovek može da preživi i do mesec i po, ali bez trečnosti umire posle samo nedelju dana. Telo novorođenčeta sadrži čak 75 % vode, a kod odraslih ona zauzima oko 60 procenata telesne mase. Voda je u telu uravnoteženo raspoređena između ćelijske i vanćelijske tečnosti, ali dok je kod odraslih veći deo u ćelijama, kod odojčadi je taj odnos pola-pola. Voda je sadržana u krvi, plazmi, limfi, tkivnim tečnostima, gustim vezivima, hrskavici, kostima, crevima, želucu… Voda predstavlja sredinu u kojoj se u organizmu odigravaju razni hemijski procesi, omogućava rastvaranje unete hrane u crevima, prenose razne hranljive supstance do ćelija…
Dnevne potrebe dece za vodom variraju u zavisnosti od uzrasta, aktivnosti, gubitka vode iz organizma tokom dana kroz znojenje, izlučivanja mokraćom, spoljašnje temperature, hrane koju unose…
Preporuke za dnevni unos vode su oko 35 mililitara po kilogramu telesne mase, što znači da dete, koje ima oko 20 kg, treba da unese 700 mililitara vode u proseku svakog dana.
Priroda je regulisala unošenje vode jednostavnim principom: osećajem žeđi.
Veća deca bi trebalo da imaju naviku da unose tečnost čim osete žeđ, dok manju decu i bebe, koje ne umeju da prepoznaju osećaj žedji, treba često u toku dana nuditi vodom.
Na roditeljima je i da brinu da dete ne unosi tečnost petnaestak minuta pre i posle jela. Voda koja se tada unese razblažuje želudačne sokove i ometa proces varenja.
Voda se u organizam unosi ne samo preko uzimanja čiste vode već i kroz hranu i razne napitke. Namirnice, koje sadrže najveći procenat vode su mleko, voće i povrće.
Svakako da je voda najbolje piće za dete i treba da bude prvi izbor kod utoljavanja žeđi. Osim vode bilo bi poželjno da dete pije prirodne, nezaslađene sokove od voća i povrća, nezaslađene čajeve, limunade sa medom umesto šećera… Gazirani i zaslađeni sokovi nisu poželjan deo dečije ishrane.
Voda u komercijalnoj upotrebi, odnosno flaširana voda koju kupujemo, može biti visoko ili slabo mineralna, sa većim, ili manjim procentom suvog ostatka. Treba biti pažljiv sa upotrebom mineralnih flaširanih voda i savetuje se često menjanje proizvođača, odnosno vrste vode koju kupujemo, da bi se menjale i koncentracije minerala koje se unose. Povećan unos minerala jedne vrste može dovesti do njihovog taloženja i nastanka kamena u bubregu, ili mokraćnm putevima.
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Kako naučiti dete da priča sa vama?
Kako da naučite dete da se otvori i priča sa vama? Većina dece neprestano priča kada su u predškolskom dobu. U osnovnoj školi mnoga deca počnu da se povlače u ... »»
Pravilna nega zuba
Nega zuba i usta treba da počne čim detetu niknu prvi mlečni zubići - što je obično između 6 i 8 meseci života. Tada treba gazicom izmasirati desni i očistiti ... »»
Dečija soba za male vile
DEČIJA SOBA ZA MALE VILE Nije uvek lako izabrati najbolje i najlepše za dete jer ono brzo raste i menja se. Isto tako brzo menja ukus želje pa svaka nova stvar ... »»