Polenska alergija najčešće se javlja kod školske dece i adolescenata. Može uzrokovati različite tegobe, a simptomi se javljaju pojedinačno ili udruženo.
Najizraženija je sezonska kijavica, koju karakteriše kijanje i svrab nosa, curenje bistrog sekreta, kao i začepljenost nosa, koja deci često ometa san.
Mogu biti prisutni i očni simptomi: suzenje, nepodnošljiv svrab i otok.
Vodeće tegobe često prati i podjednako teška opšta simptomatologija, poput glavobolje, umora, nervoze, pospanosti, razdražqivosti i gubitka koncentracije u školi.
U našem klimatskom području prvi problemi ove vrste javljaju se polinacijom drveća (leska, grab), već u rano proleće (februar, mart). Nastavljaju se sa cvetanjem trava u leto (maj-juli) i završavaju polinacijom korovskog bilja u kasnu jesen (juli-oktobar).
Od polovine avgusta do polovine septembra, je period cvetnja ambrozije, koja je veoma čest uzročnik alergija.
Zbog toga je važno planiranje odmora uz praćenje polenskog kalendara.
Treba odabrati period boravka deteta na moru ili planini u onim mesecima kad mu polen najviše smeta i tako ga izdvojiti iz rizične sredine. Pritom treba imati u vidu da cvetanje alergogenih biljaka na planini počinje bar mesec dana kasnije, a da je na moru završeno već početkom leta.
Kada deca ostaju kod kuće voditi računa da se provetravanje prostorija obavlja što kraće. Otvaranje prozora se ne preporučuje u ranim jutarnjim satima, niti po vetrovitom danu, kad je koncentracija polena u vazduhu najveća.
Tokom suvih i vetrovitih dana dete bi trebalo da izbegava boravak u prirodi. Prilikom vožnje automobilom obavezno isključiti klima uređaj, ili koristiti klima uređaj sa zaštitom protiv polena.
Večernje pranje kose zaštitiće dete tokom noći od utrljavanja polena preko jastuka u oči i nos.
Tokom sezone polena detetov veš ne bi trebalo sušiti napolju.
Treba znati da polenska alergija nije zarazna, ni prenosiva, ali ako se ne leči može da se komplikuje u sve težu formu bolesti.
Zbog toga je potrebno detaljno ispitivanje i postavljenje tačne dijagnoze.
Preporučuje se kontinuirano praćenje detetovog stanja uz savete alergologa.
Dr Tereza Maksimović,
pedijatar alergolog Opšte bolnice Bel Medic
![](http://superdete.com/wp-content/themes/superdete/banneri/Kikebu_728x90.gif)
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
![Sunčanica kod dece Sunčanica kod dece](http://superdete.com/wp-content/uploads/2012/06/105b2.jpg)
Sunčanica kod dece
Sunčanica je odgovor organizma na izloženost jakim sunčevim zracima. Može se javiti brzo - još dok je dete na suncu, ali i kasnije, obično uveče pred spavanje. Dete se žali na ... »»
![Sedmi razred – nastavni predmeti sedmi-razred](http://superdete.com/wp-content/uploads/2012/08/sedmi-razred.jpg)
Sedmi razred – nastavni predmeti
Sedmi razred je doba kada Vaše dete polako ulazi u pubertet te je potrebno da obratite pažnju na njegovo ponašanje, kako provodi slobodno vreme i koliko napreduje u školi. Broj ... »»
![Guralice i tricikli – Zašto su dobri? guralice za bebe](http://superdete.com/wp-content/uploads/2015/12/guralice-za-bebe-2-172x120.jpg)
Guralice i tricikli – Zašto su dobri?
Guralice i tricikli, od najranijeg uzrasta razvijaju motoriku i osećaj ravnoteže kod deteta i to na zabavan način. Oni podstiču dete da bude aktivno i uče ga da uživa u fizičkim ... »»