Post-porođajna depresija – prepoznajte simptome

postporodjajna depresijaPost-porođajna depresija je uobičajena pojava.

Vaša nova beba je napokon tu. Svi su srećni, zadovoljni i zahvalni što je vaš porođaj prošao mirno i bez većih komplikacija. Zašto se onda vi osećate tako potišteno? Ima li kraja tom neprijatnom osećanju?

Nedelje i meseci koji slede posle početnog uzbuđenja zbog rođenja bebe, mogu biti emotivno jako nestabilni, a uzrok za to može biti post-porođajna depresija.

Veliki broj uzroka može dovesti do depresije kod majki nakon rođenja deteta. Jedan razlog je što visok nivo hormona, karakterističan za period trudnoće sada polako opada, vukući sa sobom vaše emocije i raspoloženje. Drugi razlog je suočavanje sa činjenicom da ste sad potpuno odgovorni za život vaše bebe, a to je veliki teret za vašu relativnu slobodu, koju ste pre porođaja posedovali.

U većini slučajeva post-porođajna depresija se povlači nakon nekoliko nedelja ili meseci posle porođaja. Međutim, kod nekih majki, a pogotovu mlađih žena, ova tuga može da dostigne i ozbiljniji nivo, kao i da potraje duže. Post-porođajna depresija može da se javi u bilo kom momentu u prvih šest meseci nakon porođaja i ako se ne tretira može da potraje i više od godinu dana. Simptomi post-porođajne depresije podrazumevaju:depresija

– Osećanje razdraživosti, tuge, beznadežnosti

– Nezainteresovanost za brigu o bebi

– Osećanje bezvrednosti ili krivice

– Često plakanje

– Nedostatak seksualne želja

– Nizak nivo energije

– Premalo ili previše spavanja ili jela

– Teškoće pri koncentraciji

Žene koje su sklone depresiji, ili žene sa poremećajem ponašanja i one koje imaju članove porodice koji su skloni depresiji, su pod većim rizikom da iskuse post-porođajnu depresiju. U tu grupu spadaju i žene koje imaju problema u primarnoj porodici, ili su u nestabilnim vezama, one koje imaju bebu sa zdravstvenim problemima ili bebu koja je nemirna, kao i žene koje trudnoću nisu planirale. Osećanja povezana sa post-porođajnom depresijom mogu biti tako ozbiljna, da mogu uticati na vašu dnevnu rutinu i otežavati vam brigu o bebi.

Psihoterapija, savetovanje, grupne terapije i u krajnjem slučaju, ako vam lekar prepiše, lekovi, mogu pomoći u borbi protiv ovih neprijatnih i iscrpljujućih osećanja. Obavezno se obratite stručnom licu u slučaju da osećate neke od navedenih simptoma duže od dve nedelje. Stručnjak će vam pomoći da pronađete rešenje koje će vam omogućiti da povratite sopstveni balans. Ne zaboravite, depresija je potpuno normalno osećanje nakon porođaja. Ne treba da se ustručavate da zatražite pomoć, ako za tim imate potrebu.

Imena za bebe

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Prijatni simptomi trudnoće

Prijatni simptomi trudnoće

Kad se sponemu simptomi trudnoće, obično se misli na one neprijatne: jutarnja mučnina. Natečena stopala, strije, promene raspoloženja… Međutim, ako pitate mame koje su kroz to već prošle, neke od ... »»

5 znakova da počinje porođaj

5 znakova da počinje porođaj

Kako da prepoznate da počinje porođaj i treba da krenete ka porodilištu? Čak i porodilje koje su se već porađale, često nisu sigurne da li ono što osećaju znači da počinje porođaj, ... »»

Utiče li trudnoća na vid ?

Utiče li trudnoća na vid ?

Da li ste znali da trunoća može imati uticaja na vaš vid? Vision Direct, poznati Britanski lanac prodavnica kontaktnih sočiva i proizvoda za negu očiju je napravio anketu sa budućim mamama ... »»