Prvi razred – učenje slova, čitanje i pisanje

Nastava početnog čitanja i pisanja je najznačajnija u nastavi srpskog jezika u prvom razredu.

prvi razred

Bukvar za prvi razred je prvi udžbenik, sa kojim se prvaci sreću i podeljen je na četiri zasebna dela:

– predbukvarski deo

– štampana slova

– pisana slova

– postbukvarski deo

 – Predbukvarski deo –

Predbukvarski deo bukvara ima namenu da decu pripremi za nastavu početnog čitanja i pisanja i koristi se na početku, odnosno  tokom meseca septembra. U ovom periodu prvaci prolaze i kroz prilagodjavanje na školu i međusobno upoznavanje.

U predbukvarskom delu bukvara, dato je grafičko prikazivanje slova, reči i rečenica u cilju početnog usvajanja ovih pojmova. Nije predviđeno da učenici pišu tokom ovog perioda. Mogu im se ponuditi manji zadaci, kao što je da prepišu naslov u sveske, ukoliko to žele.

– Štampana i pisana slova –

Štampana i pisana slova se najčešće uče odvojeno. Prvo se uče sva štampana, a zatim se prelazi na pisana slova. Učitelju je ostavljena mogućnost da po sopstvenom izboru kombinuje obradu štampanih i pisanih slova.

Prvih osam do deset štampanih slova uče se svako pojedinačno, a zatim se tempo ubrzava i ostala slova se uče u paru. Učenici imaju zadatak da obrađena slova u bukvaru uoče i zaokruže, a oni, koji znaju da čitaju, mogu da ih pročitaju. U isto vreme deca počinju da pišu slova, koja su naučila. Sa povećavanjem fonda naučenih slova deca počinju da pišu prve reči i rečenice.

Predviđeno je da se štampana slova uče tokom oktobra i novembra. Početkom decembra deca bi trebalo da počnu da uče pisana slova, ali je ostavljeno učitelju da to prilagodi mogućnostima odeljenja.

Nakon što su deca naučila štampana slova, počinje se sa učenjem pisanih slova. Rad na obradi pisanih slova je slično koncipiran kao za štampana, ali se zahtevi neznatno razlikuju.

Osnovni zadatak je naučiti učenike da pravilno pišu pisanim slovima. Vrlo je važno da od samog početka učenici pravilno povezuju slova i tu se veoma često javljaju tipične greške. Učitelj ima slobodu da obim rada sa đacima smanji, ili poveća, u zavisnosti od potreba učenika.

– Postbukvarski deo –

Tokom prvog polugodišta deca usvajaju osnove pismenosti, da bi u drugom polugodištu vežbali i usavršavali čitanje i pisanje.

Postbukvarski deo namenjen je ne samo daljem usavršavanju tehnike čitanja i pisanja, već i formiranju prvih književno–teorijskih pojmova i razvijanju sposobnosti razumevanja teksta.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

7 znakova da vašem detetu trebaju naočare

7 znakova da vašem detetu trebaju naočare

Mala deca u predškolskom uzrastu i manji školarci najviše uče vizuelno, odnosno gledajući. Oko 80% učenja oni postižu koristeći oči i presudno je njihove okice budu u dobroj formi. Jedna četvrtina ... »»

aditivi u dečijem tanjiru

ADITIVI u dečijem tanjiru

Verovatno se često zapitate, šta označava slovo „E“ koje se nalazi na deklaracijama raznih prehambrenih proizvoda pa i onih namenjenih deci? „E“ je skraćenica za numeričke kodove koji podrazumevaju razne hemijske ... »»

10 saveta za najbolje leto

10 saveta za najbolje leto

Leto je u našim mislima tokom godine, zato što nam potkrepljuje dušu. Vrućina, zabava, čisto zadovoljstvo..., ali najviše, luksuz vremena koje nije posvećeno školi. Vreme da istražujemo, stvaramo nova prijateljstva, ... »»