Soba za bebu

soba za bebuPre nego što beba dođe na svet, većina roditelja se potrudi da sobu, u kojoj će beba spavati, prilagodi novoj situaciji. Imajte u vidu da je značaj, koji ima soba deteta na njegov rast i razvoj veoma veliki zbog toga što dete, a posebno odojče, u ovoj sobi provodi najveći deo svog vremena. Razumljivo je da ta sredina mora biti prijatna i čista.

Bez obzira na to da li ste se odlučili da beba spava u istoj sobi sa Vama, ili u odvojenoj prostoriji, soba Vaše bebe treba da bude suva i svetla, a u njoj treba da vladaju red i čistoća.

U dečjoj sobi treba da se nalazi samo neophodan nameštaj, bez mnogo dodataka. Bilo bi dobro da uklonite ukrasne jastuke i debele tepihe, koji skupljaju prašinu i teško se održavaju. Ako u sobi nema mnogo stvari, biće Vam lakše da održavate potrebnu higijenu.

Ravne i slobodne površine su lakše za čišćenje i brisanje i moći ćete češće to da radite, jer kraće traje, manje je naporno i oduzima manje vremena.

Kada se soba “detaljnije” sređuje – usisava, briše prašina i slično, poželjno je da dete iznesete van prostorije.

Dete možete vratiti kada su poslovi obavljeni, a soba provetrena i temperatura u njoj regulisana.

Ako krečite sobu, planirajte da to uradite najmanje 15 dana pre nego što beba dođe. Tako ćete biti sigurni da su izvetrila sva škodljiva isparenja iz farbe.

dete i sobaČist vazduh u sobi je veoma značajan, zbog čega treba provetravati više puta u toku dana. Ne treba se plašiti promaje, ali kada je prozor otvoren, dete možete skloniti u ugao sobe. Naravno da morate imati u vidu spoljnu temperaturu, pa ćete provetravanje prilagoditi godišnjem dobu. Sobna temperatura treba da iznosi 18-22*C, a vlažnost vazduha 40-60%. O vlažnosti posebno morate voditi računa zimi, u periodu grejanja.

Podrazumeva se da u sobi, u kojoj boravi malo dete, ne treba kuvati i prati, niti čuvati životne namirnice. Kućni ljubimci ne treba da borave u sobi Vaše bebe.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

sigurnost bebe

Sigurnost bebe u kući

Priprema Vašeg doma za novog člana porodice je odlučujući faktor za sigurnost bebe. Kako beba raste i uči da hoda počinje da dolazi u kontakt sa stvarima po kući. Napravite zaštitu za ... »»

Prvi osmeh kod beba

Prvi osmeh kod beba

Prvi osmeh kod beba je velika radost za svaku novu mamu, a jedno od prvih dostignuća vaše bebe je njen prvi pravi emocionalni osmeh. Prvi osmesi Možete li da verujete da se ... »»

Emocionalna inteligencija

Emocionalna inteligencija – Kako je razviti kod deteta i zašto je važna?

Zašto je emocionalna inteligencija tako važna u podizanju deteta? Kontrolisanje zabrinutosti prilikom izvođenja velikog projekta, kontrolisanje besa prilikom prolaska kroz bračni konflikt, kontrolisanje straha prilikom prijavljivanja za posao – uopšte sposobnost ... »»