Malo dete i najčešce medicinske intervencije

vakcinaSigurno će u nekom periodu biti neophodno da se dete podvrgne nekoj od medicinskih intervencija i na žalost, one su uglavnom bolne.

Trudite se da na blag način objasnite detetu šta ga čeka. Nije dobro lagati dete da neće boleti – ne samo da gubite poverenje, koje dete ima u Vas, već i iznenadan bol može dovesti do trzanja, otimanja i mnogo veće traume. Zdravstveni radnici imaju iskustva sa načinima izvođenja intervencija pa će Vam objasniti kako treba da držite dete. Trudite se da propratite i poslušate njihova uputstva jer Vaša saradnja doprinosi uspešnosti i brzini izvođenja intervencije pa je samim tim detetu lakše.

Nemojte nikada zastrašivati dete lekarima, sestrama i medicinskim intervencijama („ako ne jedeš teta će ti dati bocu“) jer dete ne treba da misli da je medicinska intervencija kazna za loše ponašanje.

Prvo sa čime se dete obično susreće su vakcine, koje su i zakonska obaveza.

Najčešća sledeća neprijatnost je pregled grla, kada lekar stavlja špatulu u usta deteta da bi pritisnuo jezik i omogućio dobar pogled na ždrelo (grlo) pacijenta.

Vađenje krvi iz prsta je ponekad neophodno zbog boljeg uvida u stanje organizma i vrstu bolesti. Krvna slika pokazuje lekaru kakva je infekcija u pitanju, bakterijska, ili virusna – prema stanji leukocita i leukocitne formule; a takođe može dati naznaku i o jačini infekcije.

vakcinacijaVađenje krvi iz vene se radi ako je lekaru potreban uvid u određene parametre u krvi, koji mnogo govore o stanju organizma, a ne mogu se drugačije ustanoviti; na primer ako dete ima proliv i povraća preko nalaza krvi se može utvrditi šta je i da li je možda potrebno nadoknaditi neke supstance infuzijom

Davanje injekcije – sigurno da nije prijatno, ali pojedina stanja i bolesti zahtevaju ovakav način davanja leka.

Ovo su najčešće intervencije, koje se rade u našim domovima zdravlja i bolnicama i sa kojima se deca najčešće sreću u najranijem uzrastu.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

7 saveta za lakši prelazak na čvrstu hranu

7 saveta za lakši prelazak na čvrstu hranu

Oko bebinog prvog rođendana većina roditelja misli da sad već dobro poznaje svoje dete. Shvatili ste koji mu ritam spavanja najviše odgovara, prepoznajete njegov plač izdaleka, znate kojim se igračkama najviše ... »»

Prvi osmeh kod beba

Prvi osmeh kod beba

Prvi osmeh kod beba je velika radost za svaku novu mamu, a jedno od prvih dostignuća vaše bebe je njen prvi pravi emocionalni osmeh. Prvi osmesi Možete li da verujete da se ... »»

7 saveta da uključite tatu u brigu o bebi

7 saveta da uključite tatu u brigu o bebi

Evo 7 saveta za sve mame koje bi volele da podele brigu odeci sa svojim partnerima. Prihvatanje svih uloga i obaveza jednom kad stigne beba može biti jako izazovno. Najčešće ... »»