Beba i spavanje u prvim nedeljama

Iskoristite pravi trenutak za uspavljivanjeBeba i spavanje u prvim nedeljama. U prvih par nedelja bebica se budi na 4-5 sati. Prepoznajte pravi trenutak za uspavljivanje bebe i iskoristite ga.

Od dolaska Vaše bebe na svet menja se sve u ritmu i načinu Vašeg života. Količina sna neophodna Vašem detetu diktiraće Vaše slobodno vreme i dužinu sna. U prvim nedeljama života Vaše mezimče će se buditi na svaka 3 do 4 sata, dok će se nakon tih par prvih nedelja buditi na 4 – 5 sati, odnosno na onoliko, koliko dugo može da izdrži do sledećeg obroka.

Kada napune 6 nedelja, odojčad počinju noću da spavaju i duže od 5 sati u kontinuitetu, te preko dana zahtevaju nešto češće obroke. Kao rezultat svega toga, Vaša beba spava dovoljno i dobro napreduje, a Vi ste sve iscrpljeniji. Povremene promene u ritmu spavanja Vaše bebe utiču loše na Vaše spavanje, ali bez brige, Vaša beba prolazi kroz neizbežnu fazu nepredvidljivosti sna. Srećom, to ne traje dugo.

Dakle, Vi ste svakako umorni i neispavani, ali jedini način da uspostavite dobre ‘’spavačke’’ navike Vaše bebe je da osluškujete njene potrebe. U prvih 6 do 8 nedelja nisu budni duže od 2 sata.

Omogućite bebi da zaspi kada je njoj potrebno
Bitno je da bebi omogućite da zaspi onda kada joj je to potrebno. Ukoliko uspavljivanje zakasni, može se desiti da ste propustili pravi trenutak, da beba bude premorena i da uspavljivanje ne ide baš glatko. Ukoliko bebica trlja oči, vuče se za uvo, ili je razdražljivija nego obično, pokušajte da je uspavate. Pratite ponašanje svoje bebe i brzo ćete postati pravi majstor da prepoznate kada je pravo vreme za uspavljivanje.

Druga bitna stavka je da Vaša beba nauči razliku između dana i noći. Dok je budna tokom dana, trudite se je beba aktivna, da imate što više kontakta sa njom, da je u dobro osvetljenom prostoru i nemojte utišavati uređaje, koji se mogu oglašavati. Tokom noći, kada se probudi, ne igrajte se sa bebom, zamračite sobu, utišajte uređaje i ne komunicirajte previše. Vaša pčelica će ubrzo uočiti razliku i shvatiti šta joj je činiti tokom ta dva različita dela dana. Takođe, u tom uzrastu vreme je da pustite bebu da se sama uspavljuje. Polegnite bebu u krevet dok je sanjiva, ali jos uvek budna da bi sama zaspala. Sve što uradite suprotno od tog saveta, a Vašoj bebi se dopadne, odmah će dobro zapamtiti… 🙂

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Kada beba počinje da uči da priča?

Kada beba počinje da uči da priča?

Beba počinje da uči da priča već od druge nedelje života. Pre nego što izgovori prvu reč, biće zauzeta vežbajući zvuke ne bi li savladala govor. Da li se vaša beba smeška, ... »»

Predškolci u društvu

Predškolci u društvu

Predškolci su društvena bića i uglavnom su veoma zainteresovani za drugu decu i brzo uočavaju i usvajaju društvena pravila. Postaju sposobniji da se kontrolišu, da verbalizuju svoja osećanja i otvoreniji ... »»

Srećno dete - 10 saveta za roditelje

Srećno dete – 10 saveta za roditelje

Šta to čini srećno dete koje se razvija u zadovoljnu odraslu osobu?   Odgajiti srećno dete je suština uspeha vaspitanja za mnoge roditelje. A šta je zapravo to što decu, a i ... »»