Priprema za uvođenje čvrste hrane u bebinu ishranu

Većina roditelja jedva čeka trenutak u kome mogu da krenu sa uvođenjem čvrste hrane u ishranu beba.

Mnoge bebe čine se još nestrpljivijim od svojih roditelja. Beba možda vežba praveći ustima pokrete kao da žvaće i možda joj mleko više nije dovoljno.

Priprema za uvođenje čvrste hrane u bebinu ishranu

Pre početka uvođenja čvrste hrane

Pre nego što krenete sa kupovinom pribora za jelo za bebu i počnete da pravite zalihe hrane za bebe, imajte na umu da su preporuke da se u prvih šest meseci beba isključivo doji. Treba se posavetovati i sa pedijatrom. Imajte na umu da li neko u porodici ima alergiju na neku vrstu hrane.

 

Test ukusa

Kada bebi uvodite neku novu namirnicu u ishranu svaki put napravite testiranje bar pet dana zaredom. Pratite bebine reakcije na hranu kao što su osipi i proliv. Najbolje je da ranije, početkom dana napravite test u slučaju da nova hrana izaziva gasove kod bebe ili joj iz nekog razloga ne prija. Bolje je tako nego da se problem pojavi tokom noći.

 

Da li je beba spremna

Pre nego što bebi uvedete čvrstu hranu u ishranu obratite pažnju na sledeće znake koji potvrđuju da je spremna za ovaj korak:

– Beba može sama da sedi i ima dobru kontrolu nad pokretima vrata i glave.

– Kada vidi kašiku beba pokazuje interesovanje i za jelo otvarajući usta.

– Pokazuje interesovanje za ono što vi jedete.

 

Šta davati bebi da jede

Uobičajeno krenuti sa pirinčanim pahuljicama. Možete ih pomešati sa svojim mlekom, mlekom za bebe ili vodom. U početku će beba možda odgurivati kašiku ako joj se ne dopada. Ovo je prirodni refleks i možda će joj trebati neko vreme da nauči da jede na novi način.

Ukoliko vaša beba lepo napreduje i dobija na težini pedijatar može savetovati pasirano povrće i voće u uzrastu između šest i osam meseci. Nakon osam meseci starosti, bebi se može davati i pasirano meso.

Ipak, imajte na umu da dojenje treba da ostane glavni izvor hranljivih materija za vašu bebu.

Različite bebe u različito doba su zrele za uvođenje čvrste hrane. Pratite svoje instinkte kako bi odredili kada je pravi trenutak za vašu bebu. Kada osetite da je beba spremna, ipak porazgovarajte sa pedijatrom o tome.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

priprema-hrane

Priprema hrane i deca – VIDEO

Priprema hrane, koja je namenjena celoj porodici za decu je pre svega zabavna. Pripremajući hranu dete stiče nova iskustva i provodi više vremena sa Vama što je za decu svih ... »»

Emocionalna inteligencija

Emocionalna inteligencija – Kako je razviti kod deteta i zašto je važna?

Zašto je emocionalna inteligencija tako važna u podizanju deteta? Kontrolisanje zabrinutosti prilikom izvođenja velikog projekta, kontrolisanje besa prilikom prolaska kroz bračni konflikt, kontrolisanje straha prilikom prijavljivanja za posao – uopšte sposobnost ... »»

Bebine oči :)

Nega očiju kod bebe

Oči bebe je potrebno negovati od prvog dana. To ćete obavljati svako veče posle kupanja, brzo i na veoma lak način. Dovoljno je blago ih prebrisati tupferom od gaze namočenim ... »»