Post-porođajna depresija – prepoznajte simptome

postporodjajna depresijaPost-porođajna depresija je uobičajena pojava.

Vaša nova beba je napokon tu. Svi su srećni, zadovoljni i zahvalni što je vaš porođaj prošao mirno i bez većih komplikacija. Zašto se onda vi osećate tako potišteno? Ima li kraja tom neprijatnom osećanju?

Nedelje i meseci koji slede posle početnog uzbuđenja zbog rođenja bebe, mogu biti emotivno jako nestabilni, a uzrok za to može biti post-porođajna depresija.

Veliki broj uzroka može dovesti do depresije kod majki nakon rođenja deteta. Jedan razlog je što visok nivo hormona, karakterističan za period trudnoće sada polako opada, vukući sa sobom vaše emocije i raspoloženje. Drugi razlog je suočavanje sa činjenicom da ste sad potpuno odgovorni za život vaše bebe, a to je veliki teret za vašu relativnu slobodu, koju ste pre porođaja posedovali.

U većini slučajeva post-porođajna depresija se povlači nakon nekoliko nedelja ili meseci posle porođaja. Međutim, kod nekih majki, a pogotovu mlađih žena, ova tuga može da dostigne i ozbiljniji nivo, kao i da potraje duže. Post-porođajna depresija može da se javi u bilo kom momentu u prvih šest meseci nakon porođaja i ako se ne tretira može da potraje i više od godinu dana. Simptomi post-porođajne depresije podrazumevaju:depresija

– Osećanje razdraživosti, tuge, beznadežnosti

– Nezainteresovanost za brigu o bebi

– Osećanje bezvrednosti ili krivice

– Često plakanje

– Nedostatak seksualne želja

– Nizak nivo energije

– Premalo ili previše spavanja ili jela

– Teškoće pri koncentraciji

Žene koje su sklone depresiji, ili žene sa poremećajem ponašanja i one koje imaju članove porodice koji su skloni depresiji, su pod većim rizikom da iskuse post-porođajnu depresiju. U tu grupu spadaju i žene koje imaju problema u primarnoj porodici, ili su u nestabilnim vezama, one koje imaju bebu sa zdravstvenim problemima ili bebu koja je nemirna, kao i žene koje trudnoću nisu planirale. Osećanja povezana sa post-porođajnom depresijom mogu biti tako ozbiljna, da mogu uticati na vašu dnevnu rutinu i otežavati vam brigu o bebi.

Psihoterapija, savetovanje, grupne terapije i u krajnjem slučaju, ako vam lekar prepiše, lekovi, mogu pomoći u borbi protiv ovih neprijatnih i iscrpljujućih osećanja. Obavezno se obratite stručnom licu u slučaju da osećate neke od navedenih simptoma duže od dve nedelje. Stručnjak će vam pomoći da pronađete rešenje koje će vam omogućiti da povratite sopstveni balans. Ne zaboravite, depresija je potpuno normalno osećanje nakon porođaja. Ne treba da se ustručavate da zatražite pomoć, ako za tim imate potrebu.

Imena za bebe

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Bebini pokreti u stomaku

Bebini pokreti u stomaku

Bebini pokreti u stomaku su nešto što sve buduće mame iščekuju, razmišljaju kako će izgledati i da li će ih odmah prepoznati. Pitajte svoju majku o tome. Kada žena dobije ... »»

Razvoj bebe u stomaku

Odiseja života – razvoj bebe u stomaku – VIDEO

Pogledajte čarobnu Odiseju života! Kako teče razvoj bebe u stomaku svih 9 meseci, od začeća do kraja trudnoće.       httpv://www.youtube.com/watch?v=YCvy0pNsBlM  

Treći treimestar

Treći trimestar i simptomi

Poslednji, treći trimestar trudnoće je pun kontrasta. Sa jedne strane puni ste života, dok ste sa druge umorni. Žedni ste, ali morate često da idete do toaleta. Najvažnije je da ... »»