Položaji za spavanje u trudnoći

Spavanje u trudnoći nije nešto o čemu razmišljate dok ne dođete u situaciju da se prevrćete po krevetu, pokušavajući da se udobno smestite. Nažalost, čak iako inače spavate na strani, vaša uobičajena poza za spavanje vam se sada ne čini preterano udobno. Postoji više razloga koji izazivaju ovu neprijatnost, ali postoje i određene poze koje vam mogu obezbediti dovoljnu količinu sna.

Zašto vam je toliko neprijatno u uobičajenim položajima za spavanje?

U trudnoći telo trpi razne promene, a ove promene često poremete ritam spavanja i kod osoba koje inače imaju čvrst i miran san.spavanje u trudnoći

Razlozi za to mogu biti:

– Veličina stomaka

– Bol u leđima

– Gorušica

– Kratak dah

– Nesanica

Koji su najbolji položaji za spavanje u trudnoći?

Najbolji položaj za spavanje tokom trudnoće je spavanje na strani, a još bolje rešenje je spavanje na levom boku. Spavanje na levoj strani će povećati količinu krvi i hranljivih materija koje dolaze do vaše bebe. Savite noge u kolenima i držite jastuk ispod stomaka. U slučaju da tokom noći imate gorušicu probajte da podignete gornji deo tela postavljajući jastuke ispod. U poslednjim mesecima trudnoće možete iskusiti skraćenje daha i u ovim slučajevima se savetuje spavanje na strani i postavljanje jastuka ispod gornjeg dela tela.

Možda vam se ova rešenja i ne čine najudobnijim, ako ste navikli da spavate na stomaku ili na leđima, ali probajte i možda ćete uvideti da funkcionišu. Tokom noći, ako imate potrebu da se rotirate, učinite to.

Koje položaje za spavanje treba izbegavati tokom trudnoće?

Spavanje na leđima. – Ovo može izazvati bolove u leđima, probleme sa disanjem, varenjem, hemoroide, nizak krvni pritisak i smanjen dotok krvi u srce kao i smanjen dotok krvi vašoj bebi. Razlog za to je pritisak koji vaš stomak vrši na creva i krvne sudove.

Spavanje na stomaku. – Ovo je potpuno razumljivo. Gotovo je i fizički nemoguće spavati na stomaku, koji prolazi kroz drastične promene tokom ovih devet meseci.

Imena za bebe

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Trudnoća u različitim godinama

Trudnoća u različitim godinama

Kako će trudnoća uticati na vas, a kako vaše godine na trudnoću? Većina stručnjaka smatra da ne postoji neko određeno „pravo vreme“ za zasnivanje porodice. Međutim postoje i prednosti i mane ... »»


Post-porođajna depresija – prepoznajte simptome

Post-porođajna depresija je uobičajena pojava. Vaša nova beba je napokon tu. Svi su srećni, zadovoljni i zahvalni što je vaš porođaj prošao mirno i bez većih komplikacija. Zašto se onda vi ... »»

kad stigne beba

Stiže beba – šta nam treba?

U toku trudnoće imate dovoljno vremena da se pripremite za prve dane sa bebom u kući. Razmenite mišljenja o potrebnim stvarima i sredstvima za negu sa bliskim osobama u koje ... »»