Svaka trudnoća donosi promene, a trudnoća zimi ima posebne karakteristike.
1. Adekvatne zimske cipele za trudnice
Kada krenu sneg i poledice, u strahu smo da se ne okliznemo i kada nismo trudni. Sve trudnice se oko ovoga dodatno brinu jer nisu tako spretne kao inače. Centar težine tela vam je sada pomeren i potrebno je da imate udobnu obuću, kako bi se sa sigurnornošću kretali.
Investirajte u par kvalitetne zimske obuće sa gumenim đonom, koji se ne kliza. Tako ćete se osećati bezbednije u šetnji.
2. Ostanite kući
Zimi sigurno i inače više vremena provodite unutra nego napolju. Iskoristite ovo vreme da po kući uradite sve one poslove, koje ste odavno planirali, a niste stigli. Imate i toliko stvari da isplanirate za dolazak bebe da vam sigurno neće biti dosadno.
3. Svaku prehladu shatite ozbiljno
Vaš imunitet je zbog trudnoće oslabljen i svaku prehladu morate shvatiti ozbiljno. Prehlade mogu trajati duže nego obično i obavezno posetite lekara, jer vrlo lako mogu da prerastu u upalu pluća.
Ako se prehladite možete piti lekove, ali tek nakon što prvo konsultujete lekara, koji će vam reći koji su lekovi bezbedni za trudnice. Ne morate tokom zime piti dodatne vitamine osim prenatalnih, koje vam je prepisao ginekolog.
Ako i dalje idete na posao, u slučaju prehlade ili premora obavezno uzmite bolovanje. Ovo nije vreme za junačenje jer će vas svaka bolest koju zakačite, pogoditi jače nego inače pa ćete se osećati lošije i trebaće vam više vremena da se oporavite.
Osluškujte potrebe svog tela i dozvilite mu da se odmori koji kad mu je potrebno.
4. Obezbedite zimsku jaknu za trudnice na vreme
Ako znate da će vas hladni zimski dani zateći krajem drugog ili tokom trećeg trimestra, ne računajte na svoju zimsku garderobu od prošle godine i ne pokušavajte da se u nju uvučete. Nabavite na vreme trudničku zimsku jaknu ili kaput. Osećate se mnogo bolje i biće vam komfornije u udobnoj i toploj garderobi.
5. Hidrirajte se
Zimi vam je koža verovatno suvlja nego inače a sada se još na stomaku i rasteže kako bi napravila mesta za bebu. Unosite dovoljno tečnosti i koristite hidrantna mleka i losione, kako bi smanjili osećaj neprijatnosti ili svrab. Hirirajte se iznutra i spolja.
6. Odevne kombinacije
Neke drugi delovi garderobe (džempere, majice) možda još možete koristiti, ali teško da ćete u trudnoći nositi pantalone koje nisu trudničke. Preporučijemo da nabavite jedne trudničke pantalone u crnoj boji i jedne farmerke za trudnice. I jedne i druge možete kombinovati uz različite gornje delove, a ako je potrebno da se doterate, dodajte na to crni blejzer. Crni blejzer čini svaku odevnu kombinaciju svečanijom, a skrivaće i to da vam bluza ne stoji baš kako ste navikli.
7. Dugačke majice
Nabavite nekoliko dugačih elastičnih majica, bilo da su sa dugačkim ili kratkim rukavima. Možete ih nositi ispod vaših netrudničkih džempera ili bluza, kako bi vam prekrivale ono što netrudnička garderoba više ne prekriva. Ove majice nisu skupe i uštedeće vam da ne morate kupovati trudničke džempere i bluze, koji nisu baš jeftini, a moćićete da ih nosite i posle trudneće.
8. Kupujte za bebu preko interneta
Zašto bi ste po hladnoći ili poledici obilazili radnje sa bebi opremom? Skoro sve što vam treba za bebu, krevetac, kolica, auto sedišta, kadice, ležajke, komode, alarme, steruilizatore, posteljinu, peškire, pelene, igračke i sve ostalo sad možete naći na inernetu. Pored toga što sve možete razgledati u toplini svog doma, internet prodavnice će vam sve isporučiti na kućnu adresu.
Za bebi opremu preporučujemo IKI-Shop, koji ima kompletnu ponudu i isporuku u najkraćem roku.
9. Kuvajte veće količine
Ako već kuvate i ako imate mesta u zamrzivaču, skuvajte nekoliko jela u dvostrukoj količini. Jednu pojedite odmah, a drugu stavite u zamrzivač. Dobro će vam doći kad dođe beba i poremeti svu organizaciju vremena koju ste isplanirali.
10. Vežbajte kod kuće
Ne dozvolite da snežni kijameti poremete vaše fizičke aktivnosti u trudnoći. Na internetu možete naći svakojake prenatalne vežbe i programe za vežbanje. Izaberite kombinaciju joge pilatesa i laganih kardio vežbi. Redovno vežbanje će vas držati dobro raspoloženima i pomoći da izgubite kilograme posle porođaja.
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Jutarnja mučnina u trudnoći
Jutarnja mučnina i povraćanje mogu biti jedni od prvih znakova trudnoće i obično se javljaju oko šeste nedelje trudnoće. Može se javiti u bilo koje doba dana, a obično prestaju ... »»
Test za trudnoću
Kada možete uraditi test za trudnoću? Većina testova na trudnoću iz urina se može uraditi već od prvog dana kašnjenja menstruacije, što je odprilike dve nedelje od začeća. Neki veoma osetljivi ... »»
Rani znaci trudnoće
Koji su rani znaci trudnoće? Prošlo je nekoliko nedelja od kako ste „obavili posao“ i sad umirete od znatiželje: Da li sam trudna? Biće Vam potreban kućni test za utvrđivanje trudnoće ili ... »»