Proteini ili belačevine – dnevne potrebe deteta

Proteini za deteProteini, ili belančevine, pored masti i ugljenih hidrata obezbeđuju neophodne kalorije za rast i razvoj dečijeg organizma

 

Koliko je proteina potrebno Vašem detetu svakog dana?

 

Proteini spadaju u gradivne materije i osnovni su sastojak svake ćelije. Pored toga što grade ćeliju, oni ponekad mogu biti izvor energije. To se dešava u slučajevima kada nije unešeno dovoljno ugljenih hidrata i masti, koji su osnovni izvori energije.

Unosom jednog grama proteina dobijamo 4 kcal.

Ako gledamo u odnosu na veličinu deteta, najmlađoj, odnosno najmanjoj deci potrebno je najviše proteina u toku dana. Detetu uzrasta od l do 2 godine potrebno je 1.2g proteina na svaki kilogram telesne mase. Znači, ako je dete teško 10kg, potrebno je da svaki dan unese 12g proteina.

Sa rastom i razvojem deteta, ovaj odnos se menja, tako da dete u uzrastu od 5 do 7 godina treba da unese svaki dan 1 gram proteina na svaki kilogram telesne mase. To znači da dete koje ima 20kg treba unosi 20g proteina dnevno.

Kod starije dece, adolescenata i odraslih preporučena količina proteina dnevno je 1g proteina po 1kg telesne mase.

Od ukupng dnevnog unosa hrane proteini treba da čine oko 20‐25% i to prvenstveno proteini životinjskog porekla.

Koliko je proteina potrebno vašem detetu?

Izvori proteina:

Proteini životinjskog porekla su biološki vredniji od proteina biljnog porekla. Najveći izvori proteina životinjskog porekla su meso, riba, jaja, kao i mleko i mlečni proizvodi.

Od biljnih proteina treba odabrati mahunarke (pasulj, boraniju, grašak), koje su bogate vlaknima, vitaminima i mineralima.

Kombinacije namirnica:

Namirnice sa sa puno proteina treba kombinovati sa svežim povrćem, ili varivom od povrća (ne krompirom), uljima, mastima, jezgrastim plodovima, semenkama…

Namirnice sa puno proteina su: sve vrste crvenih mesa, konzervirana i sveža riba, sir, piletina, jaja, divljač, školjke, mleko od soje, tofu sir, ćuretina, soja u zrnu…

 

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Kombinovanje hrane u dečijem obroku (važi i za odrasle)

Kombinovanje hrane u dečijem obroku (važi i za odrasle)

Pravilno kombinovanje hrane podrazumeva pripremu obroka radi bolje iskorišćenosti hranljivih materija u organizmu i što boljeg i lakšeg varenja. Za pravilno kombinovanje hrane potrebno je poznavati određene smernice. Voće bi trebalo ... »»

Zašto su mala deca probirljiva u hrani?

Zašto su mala deca probirljiva u hrani?

Mala deca postaju probirljiva u hrani, počinju da biraju šta vole, a šta ne vole da jedu, najčešće između druge i treće godine. To je i vreme kada dete počinje da ... »»

Masti - maslinovo ulje

Koliko deca treba da unose masti i kojih?

Masti (lipidi) su najveći izvor energije i imaju najveću energetsku vrednost od svih hranljivih materija. Jedan gram masti proizvodi 9 kalorija. Masti su neophodne za: - Unos  vitamina - vitamini A, D, E i ... »»