Jagode spadaju u grupu jagodastog voće i tipičan su primerak svoje grupe. Semenke su im raspoređene po celoj površini ploda i usađne u tanku pokožicu.
Svoju popularnost jagode su stekle zahvaljujući neponovljivom ukusu, osvežavajućem i slatkim u isto vreme, svojoj izrazitoj crvenoj boji, koju čine pigmenti prepuni antioksidanasa i antikancerogenih materija. Visok sadržaj aktivnih supstanci čini je izuzetno poželjnim činiocem ishrane.
Jagode po sadržaju vitamina C mogu da pariraju limunu, jer 100g jagoda sadrži čak 60mg vitamina C.
Sadrže takođe folnu kiselinu, vitamine B grupe, vitamin E i provitamin vitamina A. Jagode sadrže minerale kao što su mangan, gvožđe, kalcijum i magnezijum.
Povoljno deluju na imunitet jer sadrže i bioaktivne supstance – polifenole, koji su snažan antioksidans.
Jagode, kakve danas poznajemo, nastale su kultivisanjem šumskih jagoda, koje imaju sitniji i aromatičniji plod i sadrže manji procenat šećera.
Jagode se u ishrani koriste sveža i prerađene: džem, marmelada, slatko, sok, kompot… Osim na ovakav način mogu se konzervirati smrzavanjem celog ploda, ili kaše i sušenjem.
Jagode je najbolje jesti sveže, kao voćnu užinu, zajedno sa ostalim voćem. Dobra kombinacija je i sa jogurtom – mešanjem se dobija hranljiv i osvežavajući napitak.
Uvođenje jagoda u dečiju ishranu mora biti pažljivo, jer mogu da izazvati alergiju.
Recept za užinu:
– 200g jagoda
– 100g jogurta
– 2 plazma keksa
– jagode dobro oprati pod mlazom vode, očistiti od peteljaki, staviti u blender, preliti jogurtom i dodati plazma keks. Mogu se dodati i kockice leda, čime se dobija osvežavajući napitak. Blendirati masu dok se ne sjedine sastojci.
– Ovakva užina sadrži 238 kalorija. U skladu sa uzrastom smanjivati, ili povećavati količinu sastojaka.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Paradajz u dečijem jelovniku
Paradajz je verovatno najomiljenija salata, ne samo zbog lepog izgleda, već i nezamenjivog ukusa i mirisa. Osvežavajući blago kiselkasto-slatkasti ukus, čini ga idealnom salatom u vrelim letnjim danima. Osim što ... »»

Kombinovanje hrane u dečijem obroku (važi i za odrasle)
Pravilno kombinovanje hrane podrazumeva pripremu obroka radi bolje iskorišćenosti hranljivih materija u organizmu i što boljeg i lakšeg varenja. Za pravilno kombinovanje hrane potrebno je poznavati određene smernice. Voće bi trebalo ... »»

Mleko ili jogurt?
Da li je za dete zdravije mleko ili jogurt? Šta je bolje za doručak, a šta za večeru? Šta sadrže mleko i jogurt? Roditelji se često dvoume, da li je bolje ... »»