Matematika kroz igru za decu od 8-9 godina

Matematika kroz igru

U trećem razredu deca treba da usavršavaju sabiranje i oduzimanje, gledanje na sat, brojanje para, ali takođe već uče da množe, mere i razumeju razlomke. Možete pomoći svom detetu da savlada ove operacije na jednostavan način kroz igru kako u kući, tako i van kuće. Ako detetu na pravi način pokažete da matematiku čine svakodnevne zanimljive stvari, postaće mu zabavna i uživaće da uči, a možda će je i zavoleti. Probajte da mu kroz igru pomognete približite pojmove, koji mu deluju stano.

Kupite svom detetu ručni sat, koji ima kazaljke, arapske brojeve i obeležene minute. Objasnite detetu kako mala kazaljka pokazuje na brojeve, a velika broji minute, koji su predstavljeni mailm crticama. Demonstrirajte mu kako, dok velika kazaljka obiđe ceo krug od 60 crtica/minuta, mala se polako pomeri tek na drugi broj/sat.

Periodično ga pitajte koliko je sati. Takođe mu postavljajte pitanja tipa: koliko još minuta trebamo da čekamo tatu, koji treba da dođe tačno u 6 sati popodne? Kad ćemo stići u tržni centar/goste/parkić ako nam do tamo treba 20 minuta? Ovim dete uz vežbu gledanja na sat, a uči i da oduzima i sabira.

Savijajte papirnate salvete ili maramice na velike i male delove. Počnite od pola, pa na četvrtinu, pa na osminu i konačno na 16-tinu. Upotrebite flomaster ili bojice da obeležite ove delove pravilno na razlomke. Ovom igrom će dete bolje razumeti razlomke.

Upotrebite šarene bombone za učenje razlomaka. Neka vaše dete izbroji sve šarene bombone u kesici. Zatim neka ih sortira po bojama i izbroji koliko ih ima, na primer crvene boje i kaže koliki deo od svih bombona predstavljaju crvene. Neka uradi to isto i sa svim ostalim bojama

Igrajte igre kao što je Monopol, u kojima se broji i koristi lažni papirni novac. Ova igra je interesantna i starijoj i nešto mlađoj deci i roditeljima, pa može biti zabava za celu porodicu.

Matematika

Dajte svom detetu spasak namernica i recite mu šta koliko košta. Zatim mu odredite budžet za kupovinu i dozvolite da sam isplanira šta će se jesti tog dana za ručak. Ako premaši budžet šta tada može da oduzme? Ako mu ostane para šta može još da kupi? Idite zajedno u prodavnicu i kupite namirnice sa spiska. Ovim će vaše dete vežbati sabiranje i oduzimanje i malo se uključiti i planiranje svakodnevnih aktivnosti u kući.

Dok se vozite kolima, možete sa detetom igrati igru pogadjanja brojeva. Neka vaše dete izabere broj od 1 do 1000. Pokušajte da pogodite koji je broj izabralo, postavljajući pitanja poput: da li je broj veći od 500? Da li je trocifren? Da li je paran, ili neparan? Zatim zamenite uloge i dozvolite vašem detetu da pogađa.

Napravite kolač po receptu zajedno sa vašim detetom. Dozvolite mu da ono koristi posudu za merenje i vagu i čitajte mu uputstva iz recepta dok to radi. Tako će naučiti šta je zapremina, težina i razlomci.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Da li vaš stres utiče na dete?

Da li vaš stres utiče na dete?

Stres je svakodnevica svakog roditelja. Brige oko novca, poslovne obaveze i lista stvari koje moramo da obavimo, konstantno nas dovode do granice izdrživosti… Ponekad se praznimo na našoj deci. Istraživanja ... »»

kucica

Kućica za lutke „Smaland“

Kućica za lutke je san svake male devočice. Najpoznatije i verovatno najlepše kućice pravi firma „Lundby Dollhouses“ iz Švedske. Napravljene su sa puno detalja, koji u potpunosti odgovaraju realnosti, a ... »»

Tužakanje – kako zaustaviti?

Tužakanje – kako zaustaviti?

Tužakanje obično počinje u predškolaskom uzrastu. Deca najčešće tužakaju brata ili sestru, ili drugare sa kojima se igraju, kada počne da se javlja osećaj rivalstva. Tužakanje, takođe ima svoju pozitivnu stranu. ... »»