Školske obaveze i samostalnost deteta

Domaći zadatak i kako pomoći svom detetu je pitanje na koje nije toliko jednostavno odgovoriti jer je teže nego što mislimo naći dobar balans na koji utiče više faktora.

Mi svi želimo da naša deca budu najbolja i da im pomognemo kako bi za što kraće vreme postigla uspeh, a to može doneti posledice koje ne želimo. Važno je se kod deteta razvije samostalnost kako ne bi steklo naviku da se oslanja na Vas. Na primer, pomoći ćete mu da uradi domaći zadatak, ali ne do kraja, ili možda na višem nivou nego što je njima potrebno. Ako navikne da se oslanja na to da će neko drugi umesto njega rešiti svaki problem, dete počne da se u potpunosti oslanja na pomoć i vremenom se ulenji, a to će za posledicu imati lošije ocene u školi.

Školske obaveze i samostalnost detetaVaše dete treba da uči da bude samostalno, te mu nikada nemojte Vi vaditi udžbenike i sveske iz školske torbe niti proveravati da li je vratilo kući sve što je tog dana ponelo u školu. To je njegov posao, a ne Vaš, iako bi bilo brže da Vi to uradite. Dopustite svom detetu da bude vođa tako što ćete mu umesto da postavite pitanje ovako: „Zar ne treba da pripremiš sastav za sledeći petak?“, pitati: „Šta imaš za domaći zadatak za petak?“. Na ovaj način Vaše dete će vrlo brzo naučiti da razmišlja unapred.
Ono što još možete da uradite da biste neposredno pomogli svom detetu pri izradi domaćeg zadatka jeste da, dogovorom, odredite vreme kada se domaći zadatak radi, ali i posledice koje će snositi ukoliko se dogovor prekrši.
Veoma je važan i prostor u kom dete radi domaći zadatak. U današnje vreme nisu svi u mogućnosti da detetu pruže odvojenu sobu ili pisaći sto, ali će biti dovoljno da u prostoriji u kojoj se radi domaći zadatak nema televizora ili bilo čega drugog što bi mu odvlačilo pažnju. Takođe, važno je da odmah na početku prinese sve što mu je potrebno da ne bi ustajao od stola i samo sebi remetilo koncentraciju.
Ono što bi Vašem detetu moglo biti interesantno jeste dogovor kojim se obavezujete da ćete ga nagraditi ukoliko ispuni svoje obaveze. Podrazumeva se da ćete i Vi svoj deo dogovora ispoštovati.
Na kraju, ako primetite da je Vašem detetu potrebna dodatna pomoć, nemojte se libiti da odete do škole i popričate sa učiteljicom ili nastavnikom, čujete njihovo mišljenje ili uzmete stručnu pomoć kod kuće.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Zašto su mala deca probirljiva u hrani?

Zašto su mala deca probirljiva u hrani?

Mala deca postaju probirljiva u hrani, počinju da biraju šta vole, a šta ne vole da jedu, najčešće između druge i treće godine. To je i vreme kada dete počinje da ... »»

KAKO NAUČITI DETE DA NAS NE PREKIDA U RAZGOVORU?

KAKO NAUČITI DETE DA NAS NE PREKIDA U RAZGOVORU?

Počnite da učite svoje dete da vas ne prekida u razgovoru već oko treće godine. Probajte da naučite dete da, umesto da upada u razgovor odraslih, ako želi nešto da vam ... »»

Cartoon-ABC-2

Cartoon ABC – Android aplikacija – Naučite decu da čitaju i pišu na engleskom

Cartoon ABC je animirana android aplikacija, koja lagano uvodi decu u azbuku engleskog jezika. Preporučuje se za decu uzrasta od dve godine pa naviše. Znajući da maloj deci slova često ... »»