Da li su mobilni telefoni bezbedni za decu ?

Istraživanja širom sveta potvrdila su da ograničenje radijacije na današnjim mobilnim telefonima nije dovoljno bezbedno za decu. Te činjenice su potvrđene u vladama Švajcarske, Nemačke, Francuske, Izraela, Velike Britanije kao i od strane Evropskog parlamenta, sa preporukama za ograničenje upotrebe mobilnih telefona  kod dece. Osnovna karakteristika ovih mera je da ograniči dužinu telefonskih poziva kod dece kao i da ih podstakne na češće slanje tekstualnih poruka umesto poziva.

Uticaj mobilnih telefona na decuAmerička Nacionalna Akademija Nauka  izdala je 2008. godine širok spektar bioloških studija na temu uticaja radijacije mobilnih telefona, sa naglaskom na kancer. U studijama se navodi da je jedan od uzroka moždanog kancera kod dece školskog uzrasta i adolescenata  prevelika upotreba mobilnih telefona koji uzrokuju veliku izloženost mozga štetnim efektima mobilnih aparata.

Deca su mnogo više ugrožena od radijacije mobilnih telefona, obzirom da se njihova tela još uvek razvijaju. Istraživači u Americi, Francuskoj i Japanu potvrdili su da dečiji mozak i telo apsorbuju veću količinu radijacije nego što je to slučaj kod odraslih osoba. Iako ne postoji nijedna dugogodišnja studija koja ukazuje na navedene probleme, bilo bi korisno da uputite decu na štetnost preterane upotrebe mobilnih aparata i predložite im neke od sledećih mera:

 

1.       Koristite slušalice za glavu umesto telefonskog mikrofona i slušalice

Slušalice za glavu emituju mnogo manju količinu radijacije, bilo da su žičane ili bežične. Mišljenja  stručnjaka su podeljena po pitanju izbora sigurnije varijante, obzirom da neke bežične slušalice konstantno emituju mali nivo radijacije. Ukoliko ne razgovarate skinite bežični set sa uveta. Korišćenje opcije mikrofona na telefonu (speakerphone) takođe smanjuje nivo radijacije.

2.       Ne držite telefonski aparat uz telo

Kada ne razgovarate držite aparat dalje od uva i od vašeg tela. Ukoliko koristite slušalice, ne držite telefon u džepu ili za pojasom, stavite ga na neku drugu površinu. Količina radijacije koju apsorbuje vaš mozak ili telo dramatično se povećava na malim razdaljinama.

3.       Šaljite poruke, smanjite razgovor

Telefon emituje manju količinu radijacije kada šaljete poruke umesto glasovne komunikacije. Slanje poruka čuva vašu glavu od izloženosti štetnim efektima.

 4.       Vršite poziv kada je signal jak

Slabiji signal, manji broj crtica na vašem aparatu, ukazuje na činjenicu da vaš telefon mora da emituje jači signal ka mobilnom repetitoru. Koliko god ste u mogućnosti, primajte i šaljite pozive kada je signal na vašem mobilnom telefonu jak. Istraživanja potvrđuju da se nivo radijacije uvećava kada je signal na telefonu slab.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

polenska-alergija

Polenska alergija kod dece

  Polenska alergija najčešće se javlja kod školske dece i adolescenata. Može uzrokovati različite tegobe, a simptomi se javljaju pojedinačno ili udruženo. Najizraženija je sezonska kijavica, koju karakteriše kijanje i svrab nosa, ... »»

16 saveta koji će Vam olakšati odmor sa malom decom

16 saveta da lakše preživite plažu sa malom decom

U slučaju da prvi put idete na odmor sa malom decom na more, sve što znate, ili volite o plaži - možete slobodno da zaboravite Kada idete sa bebom ili malom ... »»

Skolica sporta

10 saveta da vaše dete zavoli sport

Većina roditelja zna da je bavljenje sportom korisno za malo dete i da će od sportskih aktivnosti i navika u detinjstvu, imati koristi u raznim aspektima života. Prvi kontakt sa sportom ... »»