Vaspitne metode koje su loše za samopuzdanje deteta

Neke vaspitne metode mogu ne samo da se odraze ne samo na vaš odnos sa detetom, već i na njegovo samopouzdanje.

Deci je neophodna zdrava doza samopouzdanja, kako bi izlazila na kraj sa životnim problemima. Samopouzdanje će im omogućiti da donose sopstvene odluke i ispravne životne izbore. Ovo postaje jako značajno u tinejdžerskom dobu, kada je pritisak okoline i izazovi postaju izraženi.
Vaspitne metode koje su loše za samopuzdanje detetaIzbegavajte:
– Podmićivanje
„Ako pospremiš sobu, dobićeš džeparac” – Nagrađivanje deteta je u redu, ali izbegavajte podmićivanje. Dete u najranijem uzrastu treba da nauči da obavlja neke poslove, kao što je spremanje sopstvene sobe, kao odgovorni član porodice, a ne zato što ga neko plaća za to. Ohrabrite dete da preuzme odgovornost za zadatke koje može da obavlja, tako da to postane uobičajeno. Mnogo je lakše nego da ga kasnije navikavate na obaveze. Na primer, dete od 3 godine može samo da pokupi bojice.
– Pretnje
“Ako ne pospremiš sobu, danas nećeš moći napolje.” – Pretnje nisu bolje od podmićivanja. Desiće nam se da ne ispunimo ono čime smo pretili i od tog trenutka dete će računati na to da može da se provuče. Znači, ako zapretite detetu kaznom, morate je ispuniti do kraja. U suprotnom, ni jedna kasnija pretnja nema nikakvog efekta.
– Zvocanje
“Još uvek nisi završio domaći?” Roditelj, koji zvoca, polako preuzima odgovornost sa deteta na sebe. Zbog toga dete nikad ne stekne osećaj odgovornosti za svoje postupke, što je osnova za izgradnju samopouzdanja. Dete ne preuzima odgovornost jer su mama i tata uvek tu umesto njega. Ako se ne mešate, dete će osetiti posledice svog (ne)rada. Na primer, dete koje ne uradi domaći doći će u školi u neprijatnu situaciju pa će u buduće paziti da je ne doživi ponovo.
– Kritikovanje
“To se ne radi tako” – iako roditelji ukazuju detetu na greške u najboljoj nameri, dete ih doživljava kao kritiku. Pokušajte pozitivnim primedbama da detetu podignete nivo samopouzdanja. Trudite se istaknete i komentarišete ono što vaše dete radi dobro.
– Prebacivanje loptice
“Čekaj dok ti dođe otac” – Dete ima drugačiji osećaj za vreme od odraslih. Period od 2 sata mu izgleda kao daleka budućnost i ne povezuje je sa onim što je već uradilo. Ako treba da kaznite dete, kaznu treba sprovesti odmah.
– Neiskrene pohvale
„To si sjajno uradio. Ti si tako pametno dete.“ – Detetu nikad ne treba davati lažne komplimente. I najmanja deca osećaju neiskrenost i izgubiće poverenje u vas. Potrudite se da dete pohvalite za nešto što je vredno hvale. Sigurno će imati efekta da pohvalite dobre ocene u školi deteta koje se potrudilo. Time ćete mu odati priznanje za uspeh i podići njegovo samopouzdanje.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

ZAŠTO NAS DETE PREKIDA U RAZGOVORU?

ZAŠTO NAS DETE PREKIDA U RAZGOVORU?

Nikada nije prijatno ako vas dete prekida u razgovoru i mada mnogi roditelji oguglaju na to, postoje situacije kada će vam biti važno da saslušate sagovornika do kraja i kažete ... »»

Razvoj bebine ruke

Razvoj bebine ruke

Kako teče razvoj bebine ruke i kako ona počinje da ih koristi? Kad se rodi, beba nije svesna toga da ima ruke, ali će ih za samo par godina koristiti da njima ... »»

dete i karijera

Kako će izgledati karijera naše dece?

Možete slobodno reći da ste uspešno odgojili Vaše dete ako je izraslo u zdravu, srećnu i samostalnu osobu. Većina roditelja, iako tako ne govori, od svog deteta ipak ne očekuje samo ... »»