Sladoled – koliko je zdrav za Vaše dete?

sladoledSladoled je omiljena letnja poslastica sve dece i većine odraslih. Osvežava i rashlađuje u vrelim letnjim mesecima. Ali koliko je sladoled zdrav za Vaše dete?

Sladoled je namirnica, koja se baš i ne uklapa u pravila zdrave ishrane. Njegovi osnovni sastojci su mlečna masnoća i šećer. Pored ovoga, u industrijskoj proizvodnji sladoledu se dodaju razni aditivi, koji njegovu strukturu čine kremastijom. Često se dodaju veštačke boje i arome, veštački zaslađivači, voćni sirupi…

Kod većine sladoleda osnovni sastojak je mleko, međutim, korist koju to donosi dečijem organizmu zanemariva je u odnosu na efekte štetnih sastojaka.

Zato, kada kupujete sladoled, birajte onaj sa manjim procentom mlečne masnoće, manjim procentom šečera i sa što manje egzotičnih ukusa i boja.

Obratite pažnju da datum proizvodnje sladoleda, koji kupujete, nije prošlogodišnji. Dešava se da zamrzivači, u kojima se čuva sladoled, ponekad zataje, pa se proizvod odmrzava i zamrzava više puta, što nikako nije bezbedno za osetljive dečije stomake.

Imajte na umu da je sladoled lako kvarljiva namirnica, podložna kontaminaciji, naročito ako se kupuje na kugle. Često je uzrok stomačnih tegoba i prehlade kod dece.

Ako tek uvodite sladoled u dečiju ishranu, savetuje se oprez jer su moguće alergije na sastojke sladoleda, intolerancija na laktozu, alergije na orašaste plodove ili voće.

Odlična zamena za sladoled može biti šejk od mleka ili jogurta i raznog voća, uz dodatak meda, ili tek malo šećera. Sastojke stavite u blender, dodate koji kocku leda i gotova je zdrava letnja poslastica.

Zdrav sladoled na štapiću možete lako napraviti tako što će te sveže ceđen sok od voća sipati u kalupe, u njih ubaciti kašičice i tako zamrznuti.

A ako baš ne možete da odolite ovoj poslastici, evo jednog recepta, koji ne sadrži aditive i konzervanse, a svako može da ga napravi kod kuće. Dobra stvar je što se i deca mogu uključiti u „proizvodnju“ sladoleda:

Potrebni sastojci:

500 ml slatke pavlake (koristiti pravu, a ne biljnu zamenu slatka pavlake bez konzervansa, stoji u frižideru i ima relativno kratak rok trajanja)

200 g šećera

100 g kisele vode

100 g kisele pavlake

2 štangle crne čokolade (otopiti u malo mleka)

1 vanilin šećer

100 gr malina (izblendirati što sitnije)

 

Priprema:

Umutititi u čvrstu penu: slatku pavlaku, 200g šečera i vanilin šečer sa 50g kisele vode.

U drugoj činiji kiselu pavlaku blago razlupati sa 50g kisele vode i pažljivo dodati prethodnoj smesi, mešajući da pena ne padne.

Smesu podeliti na dva dela, u jednu dodajte čokoladu, pažljivo mešajući, a u drugi deo kašu od maline.

Sipati obe smese u pliće posude i staviti u zamrzivač, koji ćete podesiti da što brže zamrzne i na maksimalno niskoj temperaturi (na ovaj način kristali leda budu sitniji, a sam sladoled kremastiji).

Ovim receptom dobija se 400g sladoleda, čija je ukupna kalorijska vrednost 1276kcal.

Ako ovu količinu podeli četvoročlana porodica, svako će dobiti po oko 100g sladoleda, odnosno 319kcal.

            Ova količina kalorija dovoljna je za ceo jedan doručak školskog deteta. Zato, kada za dezert planirate sladoled, preporučuje se da planirate i „mršaviji“ doručak i preskočite užinu.

Prijatno!!!!

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Igračke za bebe od 12-18 meseci

Igračke za bebe od 12-18 meseci

U ovom uzrastu beba počinje brzo da se kreće i mogu vam nedostajati dani kada nije tako dobro hodala. Pogodan izraz da se opiše beba ovog doba je "aktivna". Dopada ... »»

Kako da naučite dete da priča sa vama?

Kako naučiti dete da priča sa vama?

Kako da naučite dete da se otvori i priča sa vama? Većina dece neprestano priča kada su u predškolskom dobu. U osnovnoj školi mnoga deca počnu da se povlače u ... »»

7 saveta da ne razmazite dete

7 saveta da ne razmazite dete

Ljubav prema detetu nema granica, ali ako želite da podignete dobro vaspitano dete moraćete da uspostavite neka osnovna pravila. Evo 7 saveta koji će vam pomoći da sasečete loše ponašanje u korenu: 1. ... »»