Gledanje televizije – osnovna pravila

Sigurno Vam se dešava da sebi postavite pitanje koliko da dozvolim gledanje televizije, šta je dovoljno, a šta previše? Ukoliko dete ostavite da sve svoje slobodno vreme, ili veći deo, provede ispred TV-a, definitivno je previše. No, ukoliko treba nešto da uradite po kući i ne možete svoju pažnju da poklonite detetu, ali i ovo ako se dešava samo povremeno, onda mu možete dozvoliti da gleda TV.
Gledanje televizije – koliko da dozvolimo?Iako smo svesni da nam deca provode dosta vremena gledajući televiziju i provodeći svoje vreme ispred računara, pedijatri se slažu da je sat, dva vremena provedenog na ovaj način sasvim dovoljno. Ne samo da je duže od toga loše za dete, nego je kontraproduktivno za stvaranje njegovih radnih navika i pronalaženje pravog načina da se zabavi. Ako Vaše dete ima televizor u svojoj sobi, potrudite se da iskontrolišete koliko vremena provede u gledanju televizije.

Osnovna pravila kada je gledanje televizije u pitanju:

–          Pogledajte kakav se program nudi na kanalu koje će Vaše dete gledati da biste znali da li odgovara standardima i vrednostima kojima učite svoje dete.

–          Kad god možete gledajte televiziju sa svojim detetom i ako se pojavi nešto neprilično uputite ga i razgovarajte sa njim o tome.

–          Postavite vremensku granicu koliko se TV dugo može gledati.

–          Odredite pravila, npr. televizija se može gledati tek nakon urađenog domaćeg zadatka.

–          Pazite na reklame! Vaše dete možda neće znati da su počele reklame, a tu može videti svašta što ne priliči njegovim godinama.

–          Ograničite unos hrane dok se gleda televizija da ne biste došli u situaciju da dete unosi više nego što mu je potrebno.

–          Tehnologija je toliko napredovala da možete koristiti blokadu na Vašem TV-u za sve ono što smatrate nepriličnim za svoje dete.

–          Kad god ste u mogućnosti, radite neke druge zabavnije stvari sa svojim detetom.

–          Budite primer svom detetu, u slobodno vreme čitajte. Dete se ugleda na Vas, ono će poželeti da radi isto što i Vi.

Kad god se pojavi nešto što ne biste želeli da Vaše dete gleda, osmislite neku igricu, npr. ko će brže skloniti nešto po kući, i kada se tri puta ponovi ovakva situacija, dogovorite se da kanal treba da se promeni.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

beba i govor

Pričajte sa bebom

Govor kod beba se razvija od prvog dana. Imajte to uvek u vidu kada pričate sa Vašom bebom. Pričajte sa njom i kada je sasvim mala i još ne može ... »»

Tipovi roditelja

Tipovi roditelja i veštine roditeljstva

Čuli ste da postoje različiti tipovi roditelja, ali kako bi mogli da klasifikujemo svoj stil roditeljstva u odnosu na dve osnovne dimenzije? Pročitajte i procenite i sami u koju vrstu ... »»

dete-samo

Kada Vaše dete može da ostane samo kod kuće?

Verovatno ste već razmišljali o  tome kada ćete moći da ostavite dete samo kod kuće i kao i svakom roditelju, svašta Vam je palo na pamet. Ako je dete malo, ... »»