Beba u najranijoj fazi razvoja počinje da istražuje svet oko sebe. U početku su joj zanimljive sopstvene ručice i usta, a zatim počinje da gleda i sluša svet oko sebe.
Bebi će ruke biti zanimljive kada otkrije da više nisu stisnute u pesnicu i da može da otvori šake. Stavljaće prstiće u usta, moći će da uhvati igračku koja jo se ponudi, a počeće i da pokušava sama da dohvati igračku. Vrlo brzo, beba će naučiti da igračku prebacuje iz jedne u drugu ruku, da okreće šaku u zglobu kako bi videla igračku sa svih strana i to najčešće pre nego što je stavi u usta.
Tokom ove faze preporučljivo je nabaviti bebi interaktivnu ležaljku (naziva se još i bebi gimnastika ili aktiviti ležaljka).
Interaktivna ležaljka je idealna za male bebe jer im omogućava da se igraju i istražuju nove stvari u bezbednom okruženju.
Ona se sastoji od mekane prostirke i lučnih nosača, na kojima vise igračke, tako da ih beba može dohvatiti. Prostirka je obično dovoljno debela i mekana da se može staviti na pod, a da bebi ne bude tvrdo. Može biti i bez lukova sa igračkama, mekana podloga na kojoj će bebi biti zabavno da provodi vreme na stomaku ili dižući se na ruke.
Interaktivna ležaljka je najbolja za bebe do 5-6 meseci, koje još uvek leže, odnosno, nisu počele da se uspravljaju. Ona omogućava bebi da dodiruje i lupa po igračkama, da ih vuče, uvrće i zvecka. Kada beba oko petog meseca počne da se uspravlja da sedi, ili počne da puzi, interaktivna ležaljka neće biti toliko interesantna.
Interaktivne ležaljke različitih proizvođača pružaju bebi različita zabavna okruženja za igru. Kada krenete u kupovinu, obratite pažnju na to da igračke koje vise budu zanimljive vašoj bebi i da budu što različitije. Neke će imati zvečke i plišane igračke, neke svetleće ili šuškave igračke ili plastično ogledalo u kome beba može da vidi svoj lik. Najbolje je da pogledate više različitih i izaberete onu koja će bojama i sadržajem biti najinteresantnija vašoj bebi.
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Igračke za decu od 2-3 godine
Sa dve godine starosti vaše dete je steklo još samopouzdanja. Tvrdoglavost, koju pokazuje, proističe iz neprekidnog sukoba, koji nastaje iz detetove želje za nezavisnošću i kontinuiranom potrebom za pomoć. Svaki ... »»
Kako se razvija samopouzdanje kod dece na pravi način
Kako se razvija samopouzdanje kod dece na pravi način je pitanje o kom razmišlja svaki roditelj. Deca, koja su svesna svih svojih vrlina i mana i koja prihvataju sebe, lakše uspevaju ... »»
Tipovi roditelja i veštine roditeljstva
Čuli ste da postoje različiti tipovi roditelja, ali kako bi mogli da klasifikujemo svoj stil roditeljstva u odnosu na dve osnovne dimenzije? Pročitajte i procenite i sami u koju vrstu ... »»