Priprema bebe za polazak u jaslice

Priprema deteta za polazak u jaslicePriprema deteta za polazak u jaslice može početi i pre upisa. Možete sa svojim detetom prošetati do obližnjeg vrtića. Prilagodite ritam detetovog života u porodici onom kojim će živeti u vrtiću. U vrtiću postoji ritam dana, koji prati dečje potrebe. U jutarnjim satima, obično do 9 časova, je vreme koje je predviđeno za doručak, nakon toga deca se presvlače (najmlađe jaslene grupe deca do dve godine), ili idu na nošu. Nakon obavljene nege sa decom se rade usmerene aktivnosti, koje se odnose na pokretne igre („Sklupčao se mali jež”, „Ringe ringe”, „Meda Miško”), čitanje priče, likovne aktivnosti, posle usmerenih aktivnosti deca užinaju, a nakon užine vreme je predviđeno za slobodnu igru. U vrtiću kroz ritam dana, planiran je i ručak i poslepodnevni odmor. Zato privikavajte dete na nošu, da jede kašikom, pije iz šoljice, kao i da  sedi za stolom.

Pričaje detetu o polasku u vrtić, i to u što pozitivnijem smislu. Nemojte dete plašiti vrtićem. Vrtić mu možete predstaviti kao:

– mesto gde ima puno igračaka, recite da je tamo meda, zeka, i  lutka beba i sl.,

– mesto gde ima puno dece, drugara sa kojima će se igrati,

– mesto u kojem se medicinske sestre  igraju sa njima,

– pričajte mu šta će se sve raditi tamo na što zanimljiviji način i kako će njegov boravak u jaslicama izgledati.

Zajedno sa detetom idite u kupovinu za vrtić. Dozvolite mu da samo izabere patofne, ranac… Podstaknite ga da izabere igračku, koja će sa njim ići u vrtić. Dete će osećati sigurnost i adaptacija će biti dosta lakša ako ono učestvuje u svim pripremama.

Imajte na umu da je detetu neophodna Vaša podrška. Ponekad je potrebno dosta strpljenja i razumevanja da se prevaziđu početni problemi u prilagođavanju. Zbog toga hrabrite i podržavajte svoje dete na njegovom putu ka samostalnosti i nezavisnosti.

Priprema deteta za polazak u jaslice

Polazak u jaslice – adaptacija i prvi dani

Pripreme za polazak u vrtić

Polazak u vrtić – prvi dan i rastanak

 

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Kako da vas malo dete sluša ?

Kako da vas malo dete sluša ?

Kada vas ne sluša, dete privlači vašu pažnju, koja se svodi na grdnju ili prigovaranje, što nije dobro. Kada dete sluša šta pričate, uči mnogo efikasnije, obraća pažnju na znake ... »»

Kako beba pokazuje ljubav?

Kako beba pokazuje ljubav?

Kako to bebe mogu da vam pokažu ljubav? Vi znate da ste centar sveta za vašu bebu, ali u prvih par meseci života vaša beba baš to i ne pokazuje ... »»

pelene

Platnene pelene protiv jednokratnih pelena

Kada se pomenu pelene za decu svi pomisle na jednokratne pelene. Pamučne pelene  se uglavnom koriste za brisanje beba i široki povoj, danas su uglavnom izbačene iz upotrebe za presvlačenje ... »»