Hrana za bebe – domaća ili iz teglice ?

Hraniti bebu, koja je tek počela da jede čvrstu hranu, je naporan posao. Ne samo da morate sedeti i strpljivo stavljati bebi kašičicu po kašičicu u usta, već tu hranu morate prethodno dovesti do prave temperature (ugrejati ili ohladiti), a zatim treba obrisati stolicu za hranjenje, a često i zid, nameštaj i još po nešto oko stolice. O umazanim portiklicama i garderobi i da ne govorimo. I sve to 3 – 5 puta na dan!

Hrana za bebe - domaća ili iz teglice ?Hranjenje bebe je dovoljno naporno i kada koristite gotovu hranu u teglicama, a priprema nekoliko različitih obroka za bebu u toku dana vas svakako, posle izvesnog vremena, navodi da počnete da razmišljate da li da sledeći obrok spremate sami, ili da jednostavno otvorite novu teglicu.

Ako ste u nedoumici da li da sami kuvate za bebu, evo par argumenata za razmišljanje

Priprema hrane za bebu je jednostavna

Šta god da spremate bebi, zapravo je potrebno samo da nešto obarite i sameljete u blenderu ili secku i to je to. Nema dodavanja začina, preliva, nije bitno da li je seckano krupno ili sitno i najvažnije – uopšte ne mora da izgleda lepo.

Hrana koju sami pripremate je jeftinija

Namirnice koje su vam potrebne da bi ste sami pripremili sadržaj jedne teglice, ne koštaju ni blizu cene te teglice u prodavnici. A ako pogledate sadržaj teglice na etiketi, videćete da je njen najveći deo voda.

Hrana koju sami pripremate je zdravija

Gotova hrana za bebe u teglicama sadrži aditive i konzervanse, a često i veštačke boje, kako bi izgledala sveže i privlačno na polici u radnji, za razliku od hrane koju pripremite sami. Kada sami donesete sa pijace ono što pripremite bebi, onda tačno znate šta vaša beba jede.

Spremanje hrane zahteva nešto vremena

Potrošićete siguno više vremena dok oljuštite krompir, očistite šargarepu, operete dva lista blitve, obarite ih i ispasirate, nego što bi ste potrošili da otdvrnete poklopac na teglici. Ako znate da vam nailaze dani kada jednostavno nećete stići to sve da uradite,  neke namirnice (npr. šargarepu) ili cele obroke, u zavisnosti od sadržaja, možete pripremiti u većoj količini, izdeliti na male paketiće i zamrznuti.

Hrana koju sami pripremate je najbolja ako je beba konzumira sveže spremljenu.

Za razliku od teglica, sve što pripremite i ne date bebi u prvom obroku, morate staviti u frižider, a kasnije ugrejati do sobne temperature.

Ako idete u kratku šetnju, bebin obrok možete spakovati u malu plastičnu kutiju, koja dobro dihtuje, baš kao da nosite teglicu gotove hrane.

Za odsustvo od kuće na više od nekoliko sati, ipak preporučujemo gotovu hranu, naročito leti po vrućinama, kada se hrana brzo kvari.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Ishrana deteta

Dete za stolom – nekoliko osnovnih pravila

Vi ste uzor Vašem detetu. Ono gleda i uči od Vas u svakoj životnoj situaciji, pa i za stolom. Dete će Vas imitirati i usvajati Vaše ponašanje, pa ste Vi ... »»

Peršun u dečijoj ishrani

Peršun u dečijoj ishrani

Peršun se u dečiju ishranu uvodi oko osmog meseca i to kao dodatak ostalom povrću. Ako se daje sam kao vavarivo ima blago gorak ukus pa deca neće da ga ... »»

beba i merenje temperature

Kako se bebi meri temperatura

Bebi merimo temperaturu upotrebom rektalnog termometra. Potreban Vam je termometar dizajniran za rektalnu upotrebu i malo lubrikanta. Termometar očistite alkoholom, ili toplom vodom i sapunom. Stavite malo lubrikanta na vrh termometra. ... »»