Sjajna, sočna i hrskava, paprika je prepuna vitamina C. Iako nije kalorična, nutritivno je veoma vredna namirnica. Sadrži duplo više vitamina C od limuna, što je 80mg u 100g paprike. Što je paprika crvenija, to je zrelija i ima više vitamina C. Paprika je takođe bogata i vitaminom E, kao i pigmentima, koji joj daju boju, a za nas su značajni jer su antikancerogene supstance. Flavonoidi, koji se nalaze u paprici, doprinose boljem iskoršćavanju vitamina C. Supstance iz paprike štite krvotok i krvne sudove, a konzumiranje paprike u detinjstvu doprinosi smanjenju rizika od ateroskleroze u starosti.
Zbog njenog intenzivnog ukusa mnoga deca (a i poneki odrasli) ne vole papriku. Pored toga paprika može i da iritira osetljive dečije stomake. Zato se u dečiju ishranu uvodi prvo kao varivo, a bilo bi poželjno i da je oljuštena. Sjajna ljuska paprike često je krivac za bolne stomake. Kod nas popularan metod pečenja paprike doprinosi boljem ukusu i lakšem skidanju ljuske.
Ne treba je peći dugo, da bi se izbegao veći gubitak vitamina.
Pre nego što papriku damo detetu obavezno je moramo sami probati, jer ponekad ume da se potkrade poneka ljuta. Ako imete ukrasnu papriku kao kućnu biljku, obavezo se potrudite da sprečite da se vaš mališan „oljuti“. Deca probaju razne stvari iz radoznalosti, pa ljute namirnice treba držati van njihovog domašaja.
Najpoznatija vrsta paprike, zvonasta paprika, kod nas nazvana babura, gaji se širom sveta. Varijateti boja ne znače i drugi tip paprike, to je ista paprika ubrana u različitom stadijumu zrenja. Kod sojeva ljutih paprika, ljutina se najviše nalazi u semenu i membrani na kojoj se semenke nalaze.
Paprika, kao i paradajz, vodi poreklo iz Amerike, a u Evropu je doputovala u šesnaestom veku i dugo je služila samo kao ukrasna biljka, čemu je najviše doprineo njen ljut ukus. Kasnije počinje da se koristi kao začin i to sušena i mlevena. Botaničari su tek u devetnaestom veku uspeli da kultivišu biljku tako da daje slatke plodove, odnosno eliminisali su capsaicin- supstancu koja daje ljutinu paprici. Na taj način dobili smo slatku papriku.
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Mleko i mlečni proizvodi – najvredniji izvor kalcijuma
Koliko kalcijuma sadrži mleko, jogurt, pavlaka, kiselo mleko, feta sir, kačkavalj. Kalcijum – koliko dete treba da unese? Najvredniji izvori kalcijuma su mleko i mlečni proizvodi. Za dečiji organizam, koji brzo ... »»
Veronauka i gradjansko vaspitanje u prvom razredu
Veronauka i gradjansko vaspitanje su izborni predmeti predviđeni školskim programom za prvi razred. Pored obaveznih nastavnih predmeta, dete obavezno mora da pohađa nastavu ili građanskog vaspitanja ili veronauke. Veronauka Opšti cilj predmeta ... »»
Kako Joga utiče na razvoj deteta?
Joga je zdrava i korisna za pravilan razvoj naše dece. Upoznati smo sa pozitivnim efektima joge za odrasle, dok se malo priča o tome kako ona utiče na razvoj dece. Period ... »»