Varičele se u poslednjih nekoliko godina javljaju preko cele godine, iako im je do nedavno uobičajeno pojavljivanje bilo sezonsko, zimi i u proleće. Pored toga javljaju se, čini se učestalije, najčešće od 2- 10 god. života, kao male epidemije u kolektivima, obdaništima i školama. Čini se da su i komplikacije ovog obolenja sve češće i teže.
Zbog toga se danas sve više insistira, naročito u zapadnim zemljama, na uvođenju vakcinacije protiv ove, smatra se najbrže i najlakše prenosive infektivne dečije bolesti. Vakcina je i kod nas dostupna, iako nije obavezna.
Male boginje, ili vodene ospice kako ih još popularno zovu, uzrokovane su virusom i spadaju u dečije zarazne bolesti sa najblažom klinickom slikom. U najvećem broju slučajeva prolaze bez komplikacija.
Dijagnoza je laka i postavlja se na osnovu karakteristicnih promena na koži, koji izbijaju na mahove i prolaze za 7-10 dana uz dobro opšte stanje deteta. Težu kliničku sliku mogu imati novorođenčad i mlada dojenčad, trudnice i odrasli.
Infekcija se prenosi putem vazduha, ili u kontaktu sa kožom bolesnika. Zato se osobama, koji neguju bolesnika, preporucuje nakon kontakta boravak na vanjskom vazduhu u trajanju od 10-15 minuta i adekvatan higijenski režim.
Inkubacioni period traje oko 15 dana, maksimalno do 4 nedelje. Oboleli je infektivan 1-2 dana pre pojave osipa i dok sve kraste ne postanu suve.
Dijagnoza je laka i postavlja se na osnovu karakteristicne klinicke slike. Rekonvalescentni period je danas zbog preveniranja komplikacija duži nego što se ranije preporučivalo. Savetuje se pošteda deteta od kolektivnog boravka u trajanju od 3 – 4 nedelje .
Lecenje je simptomatsko. Daju se suspenzije i specijalni sprej za lokalno tretiranje i brze sušenje osipa, ali je najvažnije sprečavanje sekundarne infekcije i stvaranje ožiljaka . Preporucuje se podrezivanje noktiju, druge higijenske mere i eventualno davanje nesedativnih antihistaminika radi sprecavanja svrbeža.
prim.dr. sci.Terezija Maksimovic,
Opsta bolnica Bel Medic

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Opekotine kod dece – Kako reagovati?
Opekotine su povrede kože nastale pod dejstvom toplote. Veoma su neprijatne i bolne, a mogu biti i opasne po život. Deca su veoma izložena riziku od opekotina jer nisu svesna ... »»

Dojenje bebe – najčešća pitanja
Prve nedelje dojenja često se svode na prosto preživljavanje. Tada bebu navikavate na dojenje i često funkcionišete tako što pokušavate da uhvatite što više sna i koristite jaku volju da ... »»

Dete i roleri
Zašto su roleri dobri za dete? Kada i kako početi? Za rast i razvoj Vašeg deteta je najbolje da bude što više u pokretu i igri i to na otvorenom, u ... »»