Uloga muzike u dečijem razvoju

Muzika ima snažan uticaj na naše emocije. Roditelji znaju da tiha i nežna uspavanka umiruje uznemirene bebe, dok nas veličanstvena horska muzika može učiniti prilično uzbuđenim. Sem ovih primarnih funkcija muzika takođe utiče i na naš način razmišljanja.

Poslednjih nekoliko godina dobijamo dosta informacija o načinu na koji se mozak razvija. Bebe se rađaju sa bilionima moždanih ćelija. Tokom prvih godina razvoja, moždane ćelije uspostavljaju međusobne konekcije. Vremenom konekcije koje koristimo postaju snažnije. Deca, koja odrastaju uz muziku, razvijaju snažne konekcije usmerene na muziku.

Uloga muzike u dečijem razvojuNeki od muzičkih pravaca zaista mogu da utiču na način našeg razmišljanja. Slušanje klasične muzike može da unapredi naše prostorno rezonovanje, bar na kratko, dok učenje sviranja na nekom instrumentu ima duži uticaj na određene veštine u razmišljanju.

Šta možemo da učinimo?

Roditelji ili staratelji mogu da neguju dečiju ljubav prema muzici već u najranijem stupnju njihovog razvoja.

Evo nekih ideja:

Puštajte muziku vašoj bebi. Izložite Vašu bebu muzičkim delima raznovrsnih muzičkih pravaca i stilova. Ukoliko svirate neki instrument, vežbajte u dečijoj blizini. Naravno, vodite računa o jačini zvuka, obzirom na to da preglasna muzika može štetno uticati na dečiji sluh.

Pevajte vašoj bebi. Nije bitno da li dobro pevate, imate ili nemate sluha! Slušanje vašeg glasa pomaže bebi da počne da uči jezički način sporazumevanja. Bebe vole muzičke obrasce i ritmove. Čak i najmanja deca prepoznaju specifične melodije, kada ih jednom već čuju.

Pevajte zajedno sa decom. Kako deca rastu, sve više će uživati u pevanju sa vama. Ubacivanje reči u muziku, pomaže deci da ih brže nauče i zapamte na duže staze. Jedan primer za to su i stihovi pesmica koje smo naučili u ranom detinjstvu i pamtimo ih, iako ih nismo čuli godinama.

Počnite sa muzičkim obrazovanjem veoma rano. Ukoliko želite da vaše dete nauči da svira na određenom instrument, nije potrebno da čekate da ono pođe u osnovnu školu. Mozak mališana u predškolskom periodu, iako u razvoju, već je spreman da uči muziku. Većina četvorogodišnjaka i starijih uživa u pravljenju muzike i može da nauči osnove sviranja pojedinih instrumenata. Muzičko obrazovanje u ranom razvoju pomaže deci da izgrade životnu ljubav prema muzici.

Ohrabrujte dete da uči muzičko u školi. Pevanje pomaže u stimulaciji mozga u kratkim vremenskim intervalima. Vremenom, muzičko obrazovanje u školi može da pomogne u razvijanju veština kao što su koordinacija i kreativnost. Muzičko obrazovanje će pomoći vašem detetu da postane kompletna osoba.

Stručnjaci smatraju da je složenost dela klasične muzike stimuliše mozak na brže rešavanje logičkih problema. To je jedan od razloga zbog kojih slušanje klasične muzike ima drugačije efekte na mozak od slušanja drugih muzičkih pravaca.

Ovo ne znači da drugi tipovi muzike nisu dobri. Slušanje bilo koje vrste muzike pomaže izgradnji muzičkih odrednica u mozgu. I naravno, muzika ima pozitivan uticaj na raspoloženje, koje proces učenja čini lakšim.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Kako sprečiti gojaznost kod dece ?

Kako sprečiti gojaznost kod dece ?

Gojaznost je problem velikog broja dece danas. Nije tajna da su gojazna deca zadirkivana i tretirana loše od strane vršnjaka, ali pored toga gojaznost nepovoljno utiče i na zdravlje. Deca ... »»

7 znakova da vašem detetu trebaju naočare

7 znakova da vašem detetu trebaju naočare

Mala deca u predškolskom uzrastu i manji školarci najviše uče vizuelno, odnosno gledajući. Oko 80% učenja oni postižu koristeći oči i presudno je njihove okice budu u dobroj formi. Jedna četvrtina ... »»

http://superdete.com/0-1/razvijanje-samopouzdanja-kod-dece

Razvoj samopouzdanja kod dece

Svaki roditelj se nada da će uspešno obaviti svoj zadatak i pozitivno uticati na razvoj samopouzdanja kod svog deteta. Razvoj odnosa deteta prema sebi je jedan od najvećih izazova među ... »»