Kupanje bebe je važan i zabavan ritual u životu deteta, a bez mnogo muke može biti i zabava i za roditelje. Ništa nije tako čarobno kao prelepi miris tek okupane bebe. Kupanje je osnovni deo nege i potrebno je bude redovno i efektno, ali za roditelje ne treba da bude napor i obaveza, već uživanje i zabava.
Kupanje bebe kojoj nije otpao pupak
U peridu novorođenčeta, dok je beba još jako mala, odnosno još nije otpao pupčanik, nije ni potrebno, ni poželjno praviti penušave kupke i potapati dete u kadicu. U tom periodu sasvim je dovoljno vlažnom pelenom prebrisati bebu. Ovaj proces je najbolje obaviti u toploj sobi, a počećete već dan nakon izlaska iz porodilišta.
Najbolje je da odredite vreme, koje će biti u ranim večernjim časovima i osnova za kasniji ritual “pravog” kupanja. Sve možete obaviti na pultu za presvlačenje i to tako što ćete bebicu prebrisavati mekom pamučnom ili flanelskom pelenicom. Veoma je važno da na vreme pripremite sve što Vam može zatrebati, kako bi ceo proces bio dovoljno brz i efikasan.
Porebno je da imate spremno:
– 3 pamučne pelene –jedna za pranje, jedna za ispiranje (iz higijenskih razloga, za svako kupanje koristite čistu pelenu) i čista, suva pelena za brisanje;
-komplet čiste odeće za presvlačenje – benkice, zekice…,
-posudu sa blagim rastvorom sapunice – blaga dečija kupka,
-posudu sa čistom mlakom vodom za ispiranje,
-i naravno sve što koristite kada inače presvlačite bebu – spremnu pelenu za presvlačenje ( i široki povoj po potrebi), kremice i sl.
Kada ste spremili sve što Vam je potrebno stavite bebu na pult za presvlačenje.
Pranje obavljate tako što:
-brišete bebu pelenom pokvašenom u sapunicu,
-ispirate mokrom čistom pelenom,
-i naravno dobro posušite.
I prilikom pranja i ispiranja, posebno obratite pažnju na prevoje – pazušne jame, ispod vrata i prepone. Naravno da ćete voditi računa da se novorođenče ne rashladi. Uvek počinite kupanje odozgo na dole, pa tako možete dete umiti (samo voda) i oprati glavu pre skidanja odeće. Skidate dete takođe odozgo pa možete oprati gornj deo tela kad skinete benkicu, i obući čistu kada posušite gornji deo tela. Sve to ponovite i za donji deo tela. Možda Vam se učini da će sve to može i lakše ako koristite vlažne maramice, ali zapamtite da koliko god da je kozmetička industrija napredovala, sapun i vodu ništa ne može da zameni!
Kada završite, ne preterujte sa utopljavanjem bebe. Ako se brinete da je rashlađena umotajte je u frotir ili tanje ćebence, koje je kasnije lako ukloniti.
Bez obzira na to koliko je beba stara, neka pravila važe uvek:
-Ne kupajte bebu koja je tek jela! Do uzrasta malog deteta najbolje je da se kupanje obavlja pre večernjeg obroka.
-Ne kupajte dete koje je vidno uznemireno. Bolje je neki put i preskočiti kupanje, nego praviti traumu i detetu i sebi.
-Pristupite li kupanju smireni i pripremljeni , ceo ritual će ubrzo postati uživanje za celu porodicu!
Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...
Prvi osmeh kod beba
Prvi osmeh kod beba je velika radost za svaku novu mamu, a jedno od prvih dostignuća vaše bebe je njen prvi pravi emocionalni osmeh. Prvi osmesi Možete li da verujete da se ... »»
Kada i kako probušiti uši detetu ?
Verovatno ste primetili da neki roditelji probuše svojoj devojčici uši dok je još jako mala, pošto nema medicinskih razloga za čekanje. Potrebno je da budete svesni da ne rade svi bušenje ... »»
Emocionalna inteligencija – Kako je razviti kod deteta i zašto je važna?
Zašto je emocionalna inteligencija tako važna u podizanju deteta? Kontrolisanje zabrinutosti prilikom izvođenja velikog projekta, kontrolisanje besa prilikom prolaska kroz bračni konflikt, kontrolisanje straha prilikom prijavljivanja za posao – uopšte sposobnost ... »»