Kako podstaći dete da progovori ?

Kako da podstaći dete da propričaKao i svaki roditelj, verovatno jedva čekate da čujete prve reči svog čeda.

Evo kako dostaći dete da progovori:

Nemojte da tepate

Možete da prekinete da tepate dok pričate sa detetom kada shvatite da je počelo da vas razume. Potražićete od deteta da vam donese knjigu, a ono će otići do police sa knjigama, ili ćete se glasno pitati gde je mačka, a ono će pokazati rukom u njenom pravcu. Više nije neophodno da nastavite sa tepanjem. Dete već obraća pažnju na vaše reči i dobija asocijacije čije značenje razume.

Pričajte jednostavno

Kada pričate sa detetom koristite jasne, jednostavne reči i kratke rečenice kako ga ne bi zbunili. Što manje reči izgovorite to će ih dete bolje razumeti. Pričajte sporo i jasno izgovarajte rečenice, kako bi dete naučilo što više reči. Do uzrasta od dve godine rečnik deteta može da dostigne preko 50 reči.

Postanite pripovedač

Pričajte detetu o stvarima koje se događaju oko njega. Ukoliko dete neverbalno komunicira pomozite mu rečima. Na primer, ako dete pruža ruke ka vama recite detetu: „Beba hoće da je mama podigne. Mama podigni bebu!“ Može Vam zvučati neobično da zovete sebe „mama“ umesto „ja“, ali malo dete bolje razume kada tako kažete jer još uvek ne shvata zamenice.

Slušajte pažljivo i odgovarajte

U početku ćete teško razumeti šta dete govori. Možda nećete biti sigurni ni u to da li dete govori ili samo brblja, ali ako stvarno slušate i ujedno pratite šta pokazuje pokretima, počećete da razumete dete. Podignite nivo njegovog samopouzdanja pokazujući detetu da razumete šta priča, čak i kada kaže mau za mačku. Prokomentarišite da je to mačka.

Oduprite se porivu da stvari nazivate rečima koje dete koristi i lakše će naučiti da pravilno izgovara reči.

Budite strpljivi

Deca različitom brzinom uče da govore. Neka progovore već sa godinu dana, a neka tek sa dve godine. Zato, ako vam se čini da dete zaostaje, nemojte brinuti, jer je verovatno sve u redu. Nastavite da pričate sa detetom, kako bi mu pomogli da brže uči. Svako kašnjenje trebalo bi pomenuti pedijatru, kako bi doktor proverio da li možda nema nekih problema, kao što je problem sa sluhom i slično.

Ako vam se ovo dopalo, možda će vam se svideti i ...

Tužakanje – kako zaustaviti?

Tužakanje – kako zaustaviti?

Tužakanje obično počinje u predškolaskom uzrastu. Deca najčešće tužakaju brata ili sestru, ili drugare sa kojima se igraju, kada počne da se javlja osećaj rivalstva. Tužakanje, takođe ima svoju pozitivnu stranu. ... »»

Pomozite detetu da stekne prijatelje i izgradi društveni život

Pomozite detetu da stekne prijatelje i izgradi društveni život

Društveni život vašeg deteta može vam se činiti jako komplikovan. Ako upitate bilo koje dete reći će Vam da je vreme provedeno sa drugovima najvažniji deo školskog dana. Nastavnici se ... »»

Sa kojom hranom treba biti oprezan tokom dojenja ?

Sa kojom hranom treba biti oprezan tokom dojenja ?

Mame koje doje treba da jedu. Tokom dojenja, potrebno je da vam ishrana bude dobro izbalansirana i puna namirnica koje volite da jedete. Međutim, ma koliko voleli neke vrste hrane, možda bebi ... »»